Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Lucim
2015, zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Lucim

Lutschmin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Koronowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 157/A z 15.06.1985

Stan obecny

Mieszkania

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.,
W XIX w. we wsi istniał folwark, a w połowie tegoż wieku wzniesiono obecny dwór, który został rozbudowany w latach 20-tych XX w. W latach 1906-1920 wieś nosiła niemiecką nazwę Lutschmin. W 1926 r. właścicielem folwarku był Bolesław Łuczkowski, obszar majątku liczył wówczas 343,7 ha, w tym 283,7 ha ziem uprawnych. Dochód gruntowy z majątku wynosił 1678 talarów. Łuczkowscy godpodarowali we wsi do wybuchu wojny w 1939 r. W czasie wojny administrowali tu Niemcy, a wieś nazywała się kolejno: Lutschmin (1939-1942) i Lugfelde (1942-1945).
W Lucimiu od 1977 r. przebywali i działali plastycy toruńscy: Witold Chmielewski, Bogdan Chmielewski, Wiesław Smużny i fotograficy bydgoscy Andrzej Maziec i Stanisław Wasilewski, znani jako Grupa Działania oraz po odejściu Maźca i Wasilewskiego jako Grupa 111. Było to pionierskie w Polsce przedsięwzięcie z dziedziny sztuki społecznej. Wielokrotnie nagradzane, m.in. nagrodą Ministerstwa Kultury. W 2007 roku artyści i mieszkańcy wsi obchodzili 30-lecie \\\"Akcji Lucim\\\", która zapoczątkowała \\\"Działania Lucimskie\\\".
Źródła:
Wikipedia
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych Woj. Poznańskiego 1926
Prawa do tekstu zastrzeżone. (M.K.)Opis

Drewniano-murowany dwór zachował się do czasów obecnych we względnie dobrym stanie. Jest to parterowa budowla wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, nakryta dwuspadowym dachem naczółkowym, krytym dachówką. Po 1945 r. dobudowano nieco wyższą, zachodnią część dworu.

Park

Wokół dworu rozciągają się nieczytelne pozostałości parku z połowy XIX w., a na północ podwórze gospodarcze wraz z zabudowaniami. Park uległ dewastacji. Obecnie w pobliżu dworu rośnie luźno kilkanaście drzew.

Inne

Stodoła, spichlerz.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.