Skatalogowanych zabytków: 11225
Zarejestruj się
Miniatura Lubieszewo
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Lubieszewo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6717, 18.0774

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Lubieszewo

Neumanowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania.

Historia

Dwór z 4 ćw. XIX w.
Pierwsza wzmianka o Lubieszewie pochodzi z 1155 r. W tzw. falsyfikacie mogileńskim, zawarty jest akt nadania dla klasztoru benedyktynów w Mogilnie. Na mocy tego dokumentu własnością klasztoru stały się między innymi 23 miejscowości z obszaru Wielkopolski i Kujaw. Książę Bolesław Szczodry, uwłaszczając benedyktynów mogilnickich, nadał im wieś Lubieszewo z połową jeziora, które wymienia także przywilej ks. Salomei, potwierdzony przez Mieszka Starego w 1193 r. W 1215 r. przysądzono klasztorowi w Strzelnie dziesięcinę z Lubieszewa, do której rościł sobie prawa biskup kujawski. W 1249 r. Kazimierz I kujawski nadał klasztorowi w Strzelnie wieś Bronisław z Jeziorem Lubieszewskim. W 1580 r. ze wschodniej części wsi utworzono Strzelce. W XIX w. istniał tu folwark należący do obszaru gminnego Strzelce. W 2. poł. XIX w. wzniesiono dwór, do którego w późniejszym czasie dobudowano piętrową część. W 1926 r. jego właścicielem był Mieczysław Stojanowski. Areał majątku liczył 150 ha, w tym 120 ha ziem uprawnych i 4 ha wód. Czysty dochód gruntowy z majątku wynosił 559 talarów. Po 2 wojnie światowej ziemie majątku rozparcelowano, a w budynku dworu utworzono mieszkania. Na terenie folwarku mieściła się (mieści?) Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna \\\"Jutrzenka\\\".

(Źródła: Wikipedia)

Opis

Dwór piętrowy, nakryty dwuspadowym dachem, mieszczącym użytkowe poddasze, prawdopodobnie dobudowany do starszej, parterowej części. Budynek nie posiada cech stylowych.

Park

Pozostałości parku z XIX w. Na zachód od dworu rozciągają się niewielkie (0,3 ha) pozostałości parku dworskiego ze stawem.

Inne

Budynek gospodarczy.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.