Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Baniocha
zdjęcie archiwalne 2014, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura Baniocha

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Baniocha

Dzielnica:Wilczynek
Województwo:mazowieckie
Powiat:piaseczyński
Gmina:Góra Kalwaria
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

W XVIII wieku Baniocha znajdowała się w rękach Kazimierza, Józefa i Franciszka Szymanowskich. W 1829 roku majątek został sprzedany Wincentemu Bieniewskiemu. W 1841 roku właścicielem dóbr został Franciszek Skarbek, który już w 1842 został sprzedał je Tadeuszowi Czudowskiemu.. Po kilku kolejnych zmianach właścicieli majątek znalazł się w rękach Feliksa Świerzaczyńskiego, który dokonał jego parcelacji. Część ziem w 1910 odkupili Władysław i Maria Tymienieccy, którzy z kolei rok później odsprzedali go Władysławowi Wilczyńskiemu od którego pochodzi nazwa wydzielonej części wsi.. Wilczyński w latach 20-tych wzniósł dwór. Po II wojnie światowej zakwaterowano tu mieszkańców. Prawdopodobnie około roku 2000 budynek przeszedł remont, w czasie którego przerobiono go na przedszkole..(Jarosław Bochyński)

Opis

Dwór położony jest w południowej części wsi Baniocha , stanowiącej dawny majątek Wilczynek. Nie zachowały się żadne inne budynki wchodzące w skład majątku., a teren został wielokrotnie rozparcelowany. Z dawnego starodrzewu zachowały się nieliczne drzewa.
Budynek jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, na rzucie prostokąta. Podpiwniczony, narożniki oszkarpowane, dach polski z okapem wspartym na profilowanych kroksztynach i powiekami na osiach elewacji. Wejście główne w centralnej osi elewacji południowej. Od wschodu drewniana weranda z dodatkowym bocznym wejściem. (JB)

Park

Park dworski z końca XIX w. o pow. 14 ha.
Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok /. Rok 2014 - niewielkie pozostałosci.

Inne

zdjęcia archiwalne z 2014 roku - Maria Kruczyńska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.