Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Lnianek
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura LnianekMiniatura LnianekMiniatura Lnianek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Lnianek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Lniano
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór jest częściowo zamieszkały.

Historia

Dwór z 1. poł. XIX w.
Pierwsze wzmianki o wsi, zwanej wówczas Elian, a będącą własnością zakonną na prawie sołeckim pochodzą z 1415 r. Zwana również jako Ylwen, Yluen (1874 r.), przezwana jako Strentach. Po 1466 r. wraz z końcem władzy Krzyżaków stała się własnością szlachecką i przeszła pod władanie starostwa świeckiego. Ziemie zostały włączone do Prus w 1772 r. przez Fryderyka II. Przez cały okres zaborów następowała systematyczna germanizacja, głównie poprzez szkoły, w których nauka odbywała się w języku niemieckim, z wyjątkiem nauki religii w szkołach najniższego szczebla. Okres panowania pruskiego w Lnianku i całym powiecie świeckim zakończył się w 1920 r. wkroczeniem oddziałów polskiego wojska. W XIX w. istniał tu folwark, prawdopodobnie połączony z majątkiem Mszano. Po 2 wojnie światowej ziemie rozparcelowano, a dwór przeznaczono na mieszkania. W latach 60-tych XX w. dwór został przebudowany.

Opis

Dwór murowany z cegły, na podmurowaniu z kamienia, otynkowany. Parterowy, częściowo podpiwniczony. Dwutraktowy, dziewięcioosiowy, z wejściem pośrodku. Dach siodłowy, z nowszą wystawką, kryty dachówką.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. Zaniedbany, o nieczytelnej dawnej kompozycji przestrzennej. Rośnie tu cenny starodrzew, z którego na szczególną uwagę zasługują pomniki przyrody: trzy lipy drobnolistne o obw. w pierśnicy 318, 575 i 630cm, klon zwyczajny o obw. 283cm, trzy dęby bezszypułkowe o obw. 314, 329 i 377cm oraz dwanaście dębów szypułkowych o obwodach od 253 do 334cm. Założenie znajduje się na terenach Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Inne

Spichlerz murowany z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.