Skatalogowanych zabytków: 11147
Zarejestruj się
Miniatura Lisewo Kościelne
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Lisewo KościelneMiniatura Lisewo KościelneMiniatura Lisewo KościelneMiniatura Lisewo KościelneMiniatura Lisewo Kościelne

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lisewo Kościelne
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.9116, 18.0782

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Lisewo Kościelne

Liebensee

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Złotniki Kujawskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XIX w., nr rej.: A/339/1-2 z 27.10.1992

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
W XI w. i później była to wieś rycerska. Należała ona do wielkiego rodu rycerskiego Awdańców. Wieś sąsiadowała z posiadłościami potężnych rodów Leszczyców i Cielepałów. W 1287 r. wieś wzmiankowana jest jako Lysewo, w tymże roku synowie Dzierzka, komesa z Lisewa, Mikołaj i Florian Awdaniec, zabiegali o zwrot Wiązowna i Dąbrowy Kamiennej. To im przypisuje się założenie i uposażenie kościoła parafii w Lisewie na przełomie XII i XIII w. W 1441 r. majętność należała do Jakuba z Radziejowa. W 1578 r. Piotr Moszczański i Jakub Niemojewski oddali kościół protestantom. Kościół spłonął w 1892 r. W XVI w. Lisewo, Mochelek i Rucewo należą do rodziny Niemojewskich. Sąsiednie osady: Krążkowo, Czwik i Żółwin (nieistniejące dziś) do Witosławskich. W latach 1878 - 1895 właścicielem Lisewa był Ferdynand Mittelstadt. W majątku znajdował się piękny dwór z podwórzem i ogrodem, spichrz, obora, stajnia, owczarnia, stodoły, stajnie, kuźnia, 8 domów mieszkalnych, wiatrak, powozownia oraz cieplarnia. W 1902 r. jako właściciela wymienia się Franza Kunkela. Majątek powiększył o nową stodołę, owczarnię, oborę, czworaki. Wiatrak rozebrano w 1909 r. W tym czasie wieś przechodzi na własność Komisji Kolonizacyjnej. Od 1919 r. ponownie są to ziemie polskie, należą do Skarbu Państwa Polskiego. Resztówka posiadłości staje się własnością Urzędu Gminy w Złotnikach Kuj. W latach 50 - tych przechodzi w ręce prywatne.

Opis

Dwór eklektyczny, zbudowany na planie dwóch przylegających do siebie prostokątów. Zachodnia część jest parterowa z poddaszem, zaś wschodnia piętrowa, tworząca ryzalit wysunięty w północnym kierunku, w osi którego znajdują się schody wejściowe.

Park

Park z XIX w. o pow. 1,5 ha. Zachowany tu jest cenny drzewostan, który reprezentują 32 gatunki drzew, m.in. klony pospolite, jesiony wyniosłe oraz lipy drobnolistne. Ciekawym akcentem parku jest aleja jesionowa prowadząca do dworu oraz krąg zabytkowych lip znajdujących się w jego wschodniej części. Rosną tu również mniej popularne gatunki, takie jak kasztanowce żółte, morawa biała, cyprysiki groszkowe, sosna wejmutka, czy karagana syberyjska.
Znajdują się tu również okazy pomnikowe: lipa drobnolistna o obw. w pierśnicy 395 cm, dwa dęby szypułkowe o obw. 305 i 345 cm, oraz osiem jesionów wyniosłych o obwodach do 310 cm.
Dzięki obecnemu właścicielowi założenie jest zadbane, stanowi jeden z nielicznych XIX wiecznych zespołów wiejskich na tych terenach, zachowane do dzisiaj w prawie niezmienionej postaci.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.