Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Lipienica
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Lipienica

Lipnitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Świekatowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 200/A z 15.12.1986

Stan obecny

Zamieszkały przez lokatorów.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Wieś w XIII w. stanowiła dobra kościelne należące do biskupstwa włocławskiego, a w XIV i XV w. jako wieś rycerska podlegała komturstwu świeckiemu. Na pocz. XIX w. właścicielem majątku był Niemiec Ferdynand Klawiter, a następnie Rudolf Peschke (1885 r.), Ferdynand Bahr (1890 r.), od 1984 r. rodzina Karwasz, a w latach 1922-1939 r. - Dobraczewscy.
W 1946 r. dobra te przeszły na własność Skarbu Państwa Polskiego.

Opis

Dwór murowany z cegły, na wysokich piwnicach, parterowy z mieszkalnym poddaszem. Część środkowa piętrowa, z ryzalitem od strony wejścia i od strony ogrodowej.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z poł. XIX w. o pow. 3,5ha. Dominującym gatunkiem jest tu brzoza brodawkowata, która wraz z leszczyną porasta zachodnią część parku. Nieliczne drzewa znaczą również miejsca dawnej wozowni, stodoły, kuźni i owczarni. Rośnie tu kilka okazów pomnikowych: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna o obw. w pierśnicy 425cm, wiązy szypułkowe o obw. od 230 do 250cm. Po dawnym parkowym stawie pozostało jedynie zagłębienie, obrzeżone starymi drzewami. Zatarciu uległy drogi parkowe, pozostała jedynie kasztanowa aleja wjazdowa, oraz aleja topolowa prowadząca do Jeziora Zaleskiego. Z byłej alei wiązowej pozostały tylko pojedyncze drzewa.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.