Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Krusza Zamkowa
2012, zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Krusza Zamkowa

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Zamieszkały przez lokatorów.

Historia

Dwór z 1870 r.
Wieś w 2 poł. XVI w. była własnością szlachecką i należała do B. Kruskiego, następnie Marcina Kruskiego i Zakrzewskich. W ciągu stuleci wieś miała wielu właścicieli. W XIX w. wymieniany jest Ferdynand Nehring oraz jego spadkobiercy. Wzmiankowani są także A, Kortz oraz Tomaszewski. W końcu XIX w. wieś stanowiła dominium należące do spółki kierującej kruszwicką cukrownią. Od 1905 r. właścicielem majątku był Paul Nehring, posiadający także Niemojewko. W 1912 r. dobra przeszły na własność hr. Karola Cordsa, jednakże majątek wrócił w ręce Nehringów w których posiadaniu pozostawał do 1945 r. Po zakończeniu 2 wojny światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego i utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po ustawowej likwidacji PGR w budynku byłego dworu utworzono mieszkania.

Opis

Budynek piętrowy, wcześniej częściowo parterowy, nakryty dwuspadowym dachem. Na skutek remontów pozbawiony cech stylowych. W fasadzie (od str. południowej) zachowane oryginalne wejście ze stylowym żeliwnym daszkiem.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. z elementami układów regularnych. Cenny starodrzew zawiera rosnące tu dęby, topole, jesiony wyniosłe, wiązy szypułkowe, kasztanowce białe i wiele in. Do okazów pomnikowych zaliczamy topolę białą o obw. 440 cm, dąb szypułkowy o obw. 490 cm, jesion wyniosły o obw. 320 cm, oraz buk pospolity o obw. w pierśnicy 310 cm. Kompozycję parku wzbogaca szpaler stuletnich grabów, aleja lipowa oraz układ wodny - staw wraz z dochodzącym do niego rowem. W północnej części znajdują się mogiły dawnych właścicieli dworu. Oprócz kilkuset drzew gęstwinę parku uzupełniają liczne krzewy: bez lilak, bez czarny, jaśminowiec wonny, trzmielina pospolita oraz liczne samosiewy które zniekształcają pierwotną kompozycję parku.

Inne

Stajnia, chlewnia oraz ośmiorak.

Uwaga: Google pomyłkowo zamieniło nazwy miejscowości na swojej mapce i w miejscu Kruszy Zamkowej jest Duchowna - i odwrotnie.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.