Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Gorzyczki
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura GorzyczkiMiniatura GorzyczkiMiniatura Gorzyczki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Gorzyczki

Klein Gorschütz

Województwo:śląskie
Powiat:wodzisławski
Gmina:Gorzyce
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Rodzina von Larisch-Mönnich posiadała w Gorzyczkach folwark oraz parterowy pałac myśliwski otoczony parkiem. W czasie drugiej wojny światowej w pałacu mieścił się obóz dla matek z dziećmi. Pod koniec wojny budynek został uszkodzony. Odbudowa trwała od 1947 do 1949 roku, w jej trakcie wzniesiono dwie dodatkowe kondygnacje. W 1952 r. w pałacu umieszczono istniejący do dziś Państwowy Dom Dziecka. W latach 1979-1984 przeprowadzono kolejną, gruntowną przebudowę budynku. W jej wyniku został on zupełnie pozbawiony cech stylowych. W ostatnich latach Dom Dziecka przeszedł kolejny remont. Obecnie jest to budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, trzykondygnacjowy, nakryty płaskim dachem. Ze względu na pełnione funkcje obiekt można zobaczyć tylko z zewnątrz.

Teren domu dziecka jest ogrodzony, od strony folwarku można dostać się do zaniedbanego, dawnego parku krajobrazowego. Warto w nim zwrócić uwagę na okazy starodrzewu, m.in. dąb czerwony o obwodzie ponad 450 cm. W pobliżu przetrwały pofolwarczne budynki gospodarcze, wykorzystywane przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną „Plon”. Biura spółdzielni znajdują się w przebudowanym dworze, który był siedzibą zarządcy folwark.

Źródło : Pałace Śląska

Park

Park dworski z końca XIX w. o pow. 1,5 ha.
Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok /

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 9 miesięcy temu
Dwor ten...w zaleznosci od zrodla...zwany tez palacem nadal pelni funcje domu dziecka i pomimo braku tzw.matczynej milosci i ciepla domowego ogniska dzieci sa w nim szczesliwe i radosne, a w trakcie rozmowy z tamtejszymi wychowawcami towarzyszyly nam przez caly czas. Dobrze, ze takie obiekty wykorzystywane sa w tak humanitarny sposob...