Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Mogilno - Świerkówiec
2016, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Mogilno - Świerkówiec

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Mogilno - Świerkówiec

Gut Swierkowiec

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Właścicielem budynku jest Zespół Szkół w Mogilnie.

Historia

Dwór z XIX w.
Świerkówiec to dzielnica miasta Mogilno, położona w jego wschodniej części. Niegdyś były to tereny należące do benedyktynów mogileńskich. Dawne nazwy wsi to Świerkowiec i Świerkowice. Leżała ona przy tzw. "trakcie gębickim". W XIX w. Prusacy utworzyli tu domenę rządową. W 1885 r. folwark należący do Artura Suchorzewskiego liczył 262 ha. We wsi było 9 domów ze 109 mieszkańcami, w tym 10 ewangelików i 99 katolików. Sama wieś nie licząc folwarku miała 314 ha, w tym 228 ha ziem uprawnych, 42 ha łąk i 4 ha lasów. W 1886 r. zmarł w Świerkówcu Franciszek Zawadzki, weteran powstania listopadowego. Na pocz. XX w. właścicielem dóbr był Marian Frezer herbu Alabanda. W 1909 r. areał folwarku liczył 355 ha, a czysty dochód gruntowy wynosił 4300 marek. W 1914 r. majątek od Frezera nabył Józef hr. Trzciński (1888-1939), syn Józefa i Heleny Prądzyńskiej. Miał on brata przyrodniego Tadeusza (z pierwszej matki - Anny Prądzyńskiej) i brata Juliusza - dziedzica Ostrowa nad Gopłem. Ojciec zmarł w majątku Świerkówiec 26 marca 1918 r. i pochowany został w grobowcu rodzinnym w Ostrowie. Młody Józef był gorącym patriotą, działaczem politycznym, m.in. członkiem Mogileńskiego Tajnego Komitetu Obywatelskiego. Zebrania koła organizował w pałacu, wraz z ks. Mieczysławem Brodowskim. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zabrali majątek a we wsi zorganizowali miejsce straceń. W okresie wojny nosiła ona nazwę Swirkau. Józef hr. Trzciński został aresztowany i zamordowany we wrześniu 1939 r. Po wojnie dawne dobra przejął i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. Na gospodarstwach osadzono przybyszy z wschodniej Polski, a dawny pałac Trzcińskich przeznaczono na cele oświatowe. Budynek został rozbudowany i pozbawiony cech stylowych. W 1957 r. powstała tu Zasadnicza Szkoła Rolnicza, początkowo jako tzw. "dwuzimowa". Jej pierwszym dyrektorem był Bogusław Wyrwa. W latach 90. XX w. szkoła została zlikwidowana.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł. Prawa zastrzeżone!

Opis

Z dawnego dworu w Świerkówcu pozostały fundamenty, piwnice i pr. część korpusu. Budynek jest piętrowy, prostokątny, usytuowany dłuższą osią w kier. W-E, wejściem skierowany na południe. Na skutek przebudowy całkowicie pozbawiony cech stylowych.
Układ przestrzenny zespołu dworskiego całkowicie zniekształcony, głównie poprzez współczesną zabudowę mieszkalną.

Park

Pozostałości parku zajmują ok. 0,2 ha, jednak rosną tu już tylko 3 stare drzewa, dwie wierzby, tzw. płaczące i lipa drobnolistna. Reszta, podobnie jak teren położony przed dworem (od północy) to młodsze nasadzenia.

Inne

Relikty bramy wjazdowej

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.