Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Ostrowo Krzyckie
Zdjęcie Marek Kujawa

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ostrowo Krzyckie
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Ostrowo Krzyckie

Scharley-Ostrow

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Baza wojskowa.

Historia

Dwór z XIX w.
Ostrowo Krzyckie to nieiwielka osada leżąca na zachodnim brzegu Jeziora Szarlejskiego, nad wypływem z niego rzeki Noteci. Na cyplu w pobliżu ujścia znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko, tzw. "Szwedzki Okop". To tutaj prawdopodobnie mieściła się siedziba księcia Władysława Białego. Niegdyś była to wyspa otoczona wodami jeziora Gopło, którego poziom był ok. 2,5 m. wyższy niż obecnie. Na wzniesieniu pozostałym po pradawnym grodzie dumał Jan Kasprowicz, który napisał tu swoje pierwsze poematy. O "szwedzkich szańcach, z których ponoć Szwedzi kruszwicki zamek ostrzeliwali" pisał też Stanisław Przybyszewski w swoich wspomnieniach. Na niemieckiej mapie z 1934 r. miejsce to widnieje jako Alte Schanze. W XIX w. istniał tu folwark, w którym wzniesiono dwór i założono park krajobrazowy. Zwany był też Zagoplem i należał do obszaru dworskiego w Szarleju. Inne XIX-wieczne nazwy wsi to Ostrów Królewski i Wydrychowo pod Łojewem. Właścicielem majątku w 1926 r. był Karol Radwan-Janowicz (zm. w 1949 r.). Areał liczył 152,5 ha, w tym 108,5 ha ziem uprawnych, 22 ha łąk i pastwisk, 2 ha nieużytków i 20 ha wód. Gospodarstwo przynosiło czysty dochód gruntowy w wysokości 259 talarów. Po 2. wojnie światowej wszystkie zabudowania folwarku zostały wyburzone.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł. Wszystkie prawa zastrzeżone!
Zdjęcie \\\"Szwedzkiego Szańca\\\" - Panoramio, KrzysztofK


Opis

Na chwilę obecną nie posiadamy zdjęć ani opisu nieistniejącego dworu. Znacznik na mapie sat. pokazuje rzeczywistą lokalizację budynku.

Park

Park nie istnieje! Na jego miejscu znajdują się jedynie nieużytki otoczone szpalerami drzew, które stanowiły jego granice od północy, zachodu i południa. Powierzchnia parku wynosiła 2,75 ha. Podział na dawne kwatery i boskiety widoczny jest na mapie sprzed 2. wojny św. Tam też czytelny układ wewnątrzparkowych alejek.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.