Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kazanie
2008, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski
Miniatura Kazanie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kazanie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTymoteusz SłowikowskiCzesław Baranowski

Kazanie

1939-1942 Kasane, 1943-1945 Wildheim

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Lubraniec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: 133/A z 26.07.1984

Stan obecny

Właścicielem jest Stacja Hodowli Roślin Ogrodowych Kazanie. Dwór jest opuszczony.

Historia

Dwór z ok. 1918 r.
Wieś Kazanie w XV w. była własnością rodziny Lubrańskich, a po 1538 r. Erazma Kretkowskiego, kasztelana gnieźnieńskiego. Wchodziła ona w skład tzw. ordynacji lubrańskiej. W XVII w. była własnością Franciszka Łochowskiego, w XVIII w. Dąmbskich, a w XIX w. Joanny ze Słubickich Mniewskiej. Kolejnymi właścicielami, aż do 1945 r. była rodzina Grodzickich. Dwór zbudowany został po 1918 r. dla Filipa Grodzickiego, wg. projektu Antoniego Aleksandra Jawornickiego, przebudowany był w 1928 r. i później remontowany w 1938 r. Po wojnie majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dwór klasycystyczny. Budynek parterowy, zwrócony frontem ku wsch. Murowany z cegły, otynkowany, wybudowany na planie prostokąta, o dwutraktowym układzie wnętrz, z sienią na osi. Elewacja frontowa siedmioosiowa z wejściem pośrodku, poprzedzonym gankiem o dwóch parach kolumn dźwigających daszek półszczytowy z półkolistym okienkiem. Przy krótszym boku od płd. znajduje się półkolisty ganek (1928 r.), wsparty na czterech kolumnach. Okna w drewnianych, ozdobnie wycinanych listwowych obramieniach, z ośmiokwaterową stolarką. Dach półszczytowy z nowszymi lukarnami, kryty eternitem. Od strony płn. znajduje się dawna piętrowa oficyna z XIX w., połączona w 1928 r. z dworem galerią kolumnową, pierwotnie otwartą a obecnie zamurowaną.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. około 1,5ha. Zaniedbany, o nieczytelnej dawnej kompozycji przestrzennej. Zachowany jest tu cenny starodrzew w stosunkowo dobrym stanie i wieku ok. 100-150 lat.

Inne

Oficyna z końca XIX w. Murowana rządcówka i czworak z ok. 1900 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.