Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Kamieniec
2013, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura KamieniecMiniatura Kamieniec

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kamieniec

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Topólka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: 148/A z 6.09.1984

Stan obecny

Teren pod zarządem J.S.T.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Wieś istniała już w XIV w., kiedy to należała do parafii w Chalnie. Przez stulecia miała wielu właścicieli, niestety nie wiadomo kto był inicjatorem budowy obecnego dworu w 2 poł. XIX w. W okresie międzywojennym właścicielem majątku o pow. 252 ha był Zenon Kobusiewicz, ożeniony z Marią Przedpełską. Ze związku tego pochodził syn Aleksander Zenon Kobusiewicz, poległy w Katyniu. Jego żoną była Jadwiga Belina herbu własnego, w 1939 r. urodził im się syn Michał. Ostatni właściciel majątku leży pochowany na miejscowym cmentarzu. Po wojnie dobra te zostały przejęte przez Skarb Państwa Polskiego. Ziemie rozparcelowano a w budynku dworu mieściła się szkoła podstawowa. W późniejszym czasie dwór pozbawiony opieki popadł w ruinę. W ostatnich latach lewe skrzydło budynku wyremontowano i zamieszkują tu lokatorzy.

Źródła:
Wikipedia
Wielka genealogia Minakowskiego
Prawa zastrzeżone (M.K.)

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek parterowy z poddaszem, nakryty dwuspadowym dachem krytym papą. W osi środkowej nieznaczny piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnie. Prawe skrzydło (od str. zach.) grozi zawaleniem. Była tu również niewielka przybudówka, która zawaliła się wcześniej.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. o pow. około 1 ha. Całe wewnątrzparkowe połacie drzew na przestrzeni lat zostały wykarczowane. Pozostały tu niewielkie skupienia starodrzewu i aleja prowadząca do dworku stojącego na niewielkim wzniesieniu. Założenie położone jest na rozległym półwyspie po północnej stronie Jeziora Kamienieckiego. W środkowej części parku w czasach istnienia szkoły znajdowało się boisko.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.