Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kaczkowo
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura KaczkowoMiniatura Kaczkowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kaczkowo
Zdjęcie z ok. 1930 r. autor nieznany, zdjęcie Mikołaj Ruciński

Kaczkowo

1939-1945 Erpelhof

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Gniewkowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w, nr rej.: A/1162/1-2 z 15.06.1985

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt w remoncie.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Wieś wzmiankowana w średniowieczu.
W XIX w. właścicielem był hrabia Brzeski, a następnie hrabia Julian Dąbski - uczestnik powstania listopadowego (1861-1863 r.), oraz Wiosny Ludów. Następnie majątek należał do Dąbskich, Szczawińskich, Tuczyńskich, Żurawskich i Grobelskich (do 1939 r.).
Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego. Między in. pełnił funkcję przedszkola, wykonano tu wówczas remont pokrycia dachowego. Niestety nie wymieniono więźby dachowej, co uczynił dopiero nowy właściciel. Pałac wraz z parkiem sukcesywnie przywracany jest do stanu dawnej świetności.

Opis

Murowany pałac eklektyczny o reminiscencjach klasycystycznych, wzniesiony na początku XIX w. i przebudowany pod jego koniec. Jest to obiekt piętrowy, z gankiem od frontu wspartym na kolumnach, zamknięty tarasem. Na podjeździe przed gankiem stoją kamienne rzeźby dwóch sfinksów.

Park

Park z końca XIX w. o pow. 4 ha. Do pałacu prowadzi aleja obsadzona jesionami wyniosłymi. Kończy się podjazdem od którego prowadzą ścieżki w głąb parku, gdzie najbardziej romantycznym miejscem był staw o pow. 0,5 ha z zadrzewioną wyspą pośrodku.
Przed południową elewacją pałacu znajduje się rozległy trawnik, otoczony kasztanowcami, wśród których dominuje okazały jesion wyniosły, oraz orzech włoski. W parku rośnie kilkaset drzew, reprezentujących około30 gatunków. Dominują tu: jesiony wyniosłe, kasztanowce białe, topole czarne, lipy drobnolistne, wiązy polne, klony pospolite, oraz robinie akacjowe. Wśród okazów pomnikowych spotkamy tu dąb szypułkowy o obw. w pierśnicy 420cm, oraz platan klonolistny o obw. 360cm.
Oprócz tego w mniejszych ilościach rosną tu: wierzby kruche, brzozy brodawkowate, klony jednolistne i klony jawory, topole drżące zwane osikami, wiązy górskie, oraz iglaki - głównie świerki.
Na razie park jest zdziczały i zarośnięty, głównie przez samosiejki krzewów ale niebawem pod troskliwym okiem obecnego właściciela zmieni się w piękne i romantyczne miejsce.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Dorota Owczarek2 lata i 4 miesiące temu
W 2021 roku pałac wyglądał już coraz ładniej.
Właściciel remontuje i pałac odzyskuje swoją świetność.
Marek Kujawa2 lata i 4 miesiące temu
No właśnie, miałem odwiedzić i ciągle odkładam... Sebastian, przepraszam!