Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Jeziorki
2011, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura JeziorkiMiniatura JeziorkiMiniatura Jeziorki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6263, 18.1207

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawarobert rydwelski

Jeziorki

Amalienhof

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Strzelno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania.

Historia

Dwór z 1881 r.
Jeziorki to wieś leżąca 4 km na zachód od centrum Strzelna. Tereny te w XII w. należały do klasztoru w Strzelnie. Po III rozbiorze Polski i sekularyzacji dóbr kościelnych, majątek przejęli Prusacy. W XIX w. utworzyli tu dominium, do którego należały gospodarstwa w Jeziorkach: Zofijówka Stelmachowskich, Ziemowity Przybyszewskich i Jeziorki - rodziny von Dehnke o łącznym areale 242 ha, z czego na sam folwark Jeziorki przypadało około połowy tego obszaru, t.j. 343 morgi. Około 1880 r. do dominium należały 3 domy w których mieszkało 26 osób (22 katolików, 4 ewangelików; 15 analfabetów).
Obecny dwór wzniesiony został we wsi w 1881 r. W późniejszym okresie był on remontowany. Na początku XX w. właścicielem majątku był Otto Dehnke, a następnie w latach 1927-1939 r. Artur Dehnke, który oprócz folwarku był także właścicielem cegielni. Majątek pod jego zarządem w 1926 r. liczył 207,5 ha, w tym 200 ha ziemi uprawnej. Przynosił czysty dochód gruntowy w wysokości 420 talarów.
W 1930 r. wieś liczyła 107 mieszkańców. W latach 1939-1945 znajdowała się pod zarządem niemieckim i nosiła nazwę Amalienhof. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Powiatowy Urząd Ziemski w Mogilnie. Ziemię rozparcelowano, a resztówkę przejęła Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”. Następnie utworzono tu spółdzielnię produkcyjną, która po kilku latach została rozwiązana, a ziemia wróciła do byłych parcelantów. Na początku lat 70. XX w. utworzono Zespołowe Gospodarstwo Rolne, które istniało do końca lat 90. XX w.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór eklektyczny. Budynek parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z piętrowym ryzalitem na osi ujętym w narożne pilastry i zwieńczonym trójkątnym przyczółkiem dekorowanym akroterionami. Oszpecony współczesnymi przybudówkami.

Park

Pozostałości parku z XIX w.

Inne

Zabudowa mieszana z XIX i XX w.
Pozostałości zabudowań folwarcznych z XIX w.
Dom urzędników (dwór czerwony) z XIX / XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.