Skatalogowanych zabytków: 11309
Zarejestruj się
Miniatura Włodzimierzewo
2010, zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Włodzimierzewo

Elisenhof

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Prawdopodobnie własność AWRSP. Obiekt dzierżawi Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna.

Historia

Dwór z XIX w.
Wieś Włodzimierzewo, dawne Włodzimierzowo, leży ok. 6 km na południe od Kcyni. Nie istniała w czasach staropolskich i nie posiada długiego rodowodu, gdyż została założona przez Prusaków dopiero w XIX w. Folwark należał początkowo do Wolszlegierów, a następnie do znanej rodziny Kawczyńskich. Majątek powiązany był ściśle z pobliskim Stołężynem. W okresie międzywojennym otaczały go same gospodarstwa niemieckie, z których właścicielami Wincenty Kawczyński utrzymywał poprawne stosunki, a nawet wraz z Koernerem z Czesławic utworzyli tzw. Radę Panów, która zarządzała stołężyńskim majątkiem. Niestety nie wiemy jaka jest etymologia niemieckiej nazwy Elisenhof. Być może żoną któregoś z synów Wincentego Kawczyńskiego była Eliza? W czasie 2. wojny światowej wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim, a po wyzwoleniu majątek przejął Skarb Państwa Polskiego. Na terenie folwarku utworzono PGR który był filią zakładu w Chwaliszewie. Po likwidacji tegoż, teren wraz z parkiem przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dwór wyburzono po wojnie, a na jego miejscu powstał koszmarny budynek administracyjno-mieszkalny.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych. Prawa zastrzeżone.

Opis

Dwór stał wewnątrz prostokątnego założenia dworskiego i stanowił zarazem południową granicę części rezydencjonalnej. Wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi wschód-zachód. Być może obecny budynek wybudowano na istniejących fundamentach dworu? Niestety żadne elementy architektury budowli nie sugerują, aby powstała ona z wykorzystaniem oryginalnych, starych murów dworu. Układ przestrzenny całego założenia pomimo niewielkich zmian jest zachowany.

Park

Park krajobrazowy z przełomu XIX / XX w. o pow. ok. 2ha. Park jest dziki i zaniedbany, o nieczytelnej kompozycji przestrzennej. Przed 2. wojną światową część ogrodowa otaczała sad znajdujący się w płn.-zachodnim narożniku parku.

Inne

Zabudowania gospodarcze.
Wewnątrz parku kapliczka.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.