Skatalogowanych zabytków: 11203
Zarejestruj się
Miniatura Góra
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Góra

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7456, 18.3564

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Góra

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Niegdyś szkoła podstawowa, obecnie niedostępny. Teren należący do podziemnych magazynów paliwa, utworzonych z dawnej kopalni soli.

Historia

Dwór z 4 ćw. XIX w.
W XIX w. istniał tu majątek zarządzany m.in. przez rodzinę Kościelskich, później Czajkowskich, następnie Kozłowskich. Na miejscowym cmentarzu spoczywa Kazimiera Łyskowska, współ-, lub właścicielka majątku, pani na sąsiednim Pławinku na przełomie XIX i XX w. Nieopodal dworu znajduje się zabytkowy kościół, którego osobliwością jest krzyż z ołtarza bocznego w prawej nawie. Składa się z 31 kul armatnich - pamiątki z wojny krymskiej (1853-1856). Kule pochodzą z okresu walk o twierdzę w Sewastopolu, w których brał udział Władysław Kościelski (1818-1895). syn właściciela Góry, Józefa Kościelskiego, fundatora świątyni. Bohater wojny krymskiej był generałem jazdy tureckiej, zaufanym członkiem sułtańskiej świty. Po przejściu na islam znany jako Sefer Pasza, zaangażował się w budowę Kanału Sueskiego, dzięki czemu doszedł do wielkiej sławy i pieniędzy. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami majątku byli Danuta Mlicka herbu Dołęga i Tomasz Kozłowski, oni to prawdopodobnie rozbudowali dwór w 1918 r. Majątek po wojnie został znacjonalizowany i przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. W latach powojennych utworzono tu obecną szkołę, a w 1969 r. kopalnię odkrywkową soli, będącą filią kopalni w Inowrocławiu.


Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek piętrowy, wybudowany na planie prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem naczółkowym z użytkowym poddaszem. W osi wejściowej fasadę zdobi płytki ryzalit, zwieńczony falistym szczytem.

Park

Pozostałości parku z XIX w. o pow. około 1ha. Niegdyś park był znacznie większy, na jego terenie znajdowały się dwa stawy. Obecnie zachowany starodrzew zajmuje niewielki obszar leżący po wsch. stronie budynku dawnego dworu.

Inne

Kościół pierwotnie pod wezwaniem NMP, założony i uposażony przez Kapitułę Kruszwicką ok. XII w, o bogatej historii, odbudowany w 1829 r.
Pomnik i grób Stanisława Przybyszewskiego (1868-1927) przeniesiony z Jarontów w 1931 r., stojący na miejscowym cmentarzu.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.