Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Goryszewo
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura GoryszewoMiniatura Goryszewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Goryszewo

Gorschenmühle (1939-1945)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Goryszewo to stara wieś, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 3 marca 1420 r. - ?Władze miasta Gębic zaświadczają, że Stanisław, młynarz z Goryszewa sprzedał swój majątek klasztorowi kanoników regularnych z Trzemeszna?. W 1640 r. Stanisław Rokoszewski sprzedał Goryszewo wraz z innymi dobrami Janowi Niegolewskiemu, sędziemu poznańskiemu. Później wieś miała jeszcze wielu właścicieli, a na początku XX w. byli to Bogusławscy. Dziedzicem w 1900 r. był pochodzący z Poznania Telesfor Bogusławski, wcześniejszy ekonom majątku w Sobiesierniach. Żonaty był z Katarzyną Ksawerą Bojanowską z Garbów. W 1908 r., w miejscu zwanym od młyna - \\\\\\\\\\\\\\\"Kawka\\\\\\\\\\\\\\\" wzniesiony został dla nich obecny dwór. W październiku tegoż roku, w wieku 59 lat Telesfor zmarł, pozostawiając 16 lat młodszą żonę i dzieci. Pochowany został w Kwieciszewie. W 1911 r. jego 43-letnia wówczas żona sprzedała majątek Maksymiljanowi Wojdarzowi z Dytrychowa pod Iławą, który następnie sprzedał go Komisji Kolonizacyjnej. W latach 1939-1945 wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim i nazywała się Gorschenmühle. W XIX i XX w. we wsi funkcjonowały aż trzy młyny, między innymi mielące kaszę, pobudowane na przepływającej przez wieś rzece Pannie. Z tej kaszy wieś słynie do dzisiaj, a co roku organizowane są tu ?Święta Kaszy?. Dwór w ostatnich latach został wyremontowany.
Obok folwarku Kawka znajdował się drugi majątek - Podgaj, z którego zachował się dwór, będący obecnie domem mieszkalnym.
Źródła:
Teki Dworzaczka
Wielka Genealogia Marka Minakowskiego
Wikipedia
Prawa do tekstów zastrzeżone (M.K.)

Opis

Dwór z elementami secesyjnymi. Budynek parterowy, nakryty wysokim dwuspadowym dachem, ze znacznym, piętrowym ryzalitem w fasadzie zwieńczonym wysokim trójkątnym szczytem. Również piętrowy, podwójny ryzalit znajduje się w elewacji ogrodowej.

Park

Park z pocz. XX w. Kilkuhektarowy park z zachowanym starodrzewem położony jest malowniczo na zróżnicowanym terenie. Za dworem znajduje się staw, a dalej przepływająca rzeka Panna.

Inne

Czworak, magazyn zbożowy.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.