Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Gniewkówiec
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura GniewkówiecMiniatura GniewkówiecMiniatura Gniewkówiec

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.9191, 18.1498

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Gniewkówiec

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Złotniki Kujawskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Szkoła.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Gniewkówiec po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych u schyłku XV w. Był wówczas własnością szlachecką w powiecie bydgoskim, należał do parafii w Lisewie. W 2 poł. XVI w. wieś należała do parafii w Pęchowie, a działy we wsi posiadali: A. i P. Gniewkowscy herbu Cholewa, J. Mierzwiński, J. i P. Popowscy herbu Nowina i Feliks Żelechnicki. W roku 1684 Gniewkówiec miał trzech właścicieli. Byli to nieznani z imienia panowie: Bądkowski, Makowski i Tupadlski. W XIX w. istniało tu założenie dworsko - parkowe które obejmowało oprócz dworu i parku czworaki, zabudowę gospodarczą, ogród warzywny oraz sad. Po 2 wojnie światowej majątek znacjonalizowano, a w dworze utworzono szkołę.


Opis

Budynek późnoklasycystyczny, piętrowy, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Dwór poprzez liczne przebudowy zatracił cechy stylowe.

Park

Park z pocz. XX w. Od drogi do bramy wjazdowej prowadzi aleja lipowa, wschodnią granicę założenia wyznacza szpaler robinii akacjowych, a we wnętrzu parku utworzono boisko. Spotkamy tu również lipy drobnolistne, kasztanowce białe i klony polne. Wiele cennych drzew wykarczowano, a wiek najstarszych które pozostały można ocenić na 100-120 lat.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.