Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Głębokie
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura GłębokieMiniatura Głębokie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTomasz Młynkowiak

Głębokie

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XIX, 1913 r., nr rej.: 140/A z 15.06.1985

Stan obecny

Budynek wrócił do rąk potomków dawnych właścicieli.

Historia

Pałac z pocz. XX w.
Wieś Głębokie leży po wschodniej stronie jeziora Gopło. Wśród jej właścicieli wymieniani są Głęboccy (w XV i XVI w.), Magdalena von Zaborowska (od 1818 r), Konstancja Jeżewska z d. Zaborowska (od 1829 r.), oraz jej potomkowie z rodu Jeżewskich, następnie Władysława von Hulewicz z d. Zawisza Czarny (od 1895 r.), rodzina Twardowskich (od 1902 r.). W 1913 r. Tadeusz Twardowski wykorzystując naturalne walory terenu wybudował tu dwukondygnacyjny pałac. Zmechanizował majątek, plony z pól były dostarczane wagonikami, miał nawet własne lądowisko dla samolotu. Od 1939 r. do końca wojny właścicielem był Hans Guderian. W 1946 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Od 1972 r. użytkownikiem był PGR Kobylniki - Piaski, który w 1974 r. przeprowadził tu remont.

Opis

Pałac neoklasycystyczny, piętrowy, założony na planie prostokąta. Monumentalny portyk kolumnowy wspierający trójkątny fronton. Czterospadowy dach mansardowy kryty dachówką.

Park

Park krajobrazowy z poł XIX w. o pow. 5,5ha. Do pałacu prowadzi aleja kasztanowa kończąca się podjazdem. Frontową część urozmaica trawnik okolony strzyżonym żywopłotem i zasiedlony przez iglaki - cisy pospolite i jałowce. W parku znajdują się dwa stawy, na jednym z nich jest wyspa z prowadzącym tam mostkiem. Na obrzeżu stawów rosną wierzby płaczące, topole białe, jesiony wyniosłe, oraz olchy czarne.
Park w Głębokiem to skupisko ponad 500 drzew należących do ok. 40-tu gatunków, głównie liściastych. Iglaki reprezentowane są jedynie przez świerki pospolite i kłujące, żywotniki zachodnie, bezżywiczne cisy pospolite, oraz cieniolubne jałowce.
Najstarszy starodrzew rośnie tu pojedynczo, lub w postaci zwartych szpalerów, tak jak pasmo jesionów wyniosłych wyznaczających zach. granicę parku. Wokół dawnego placu zabaw rosną lipy drobnolistne, topole czarne, klony jawory, wiązy szypułkowe, kasztanowce białe, oraz jarząby pospolite.
Na terenie parku rosną też okazy zbliżone do pomnikowych: topole białe i czarne, lipy i wiązy o niezwykłych obwodach, oraz jesion pensylwański odmiany pstrolistnej.
Niestety układ parku jest zatarty przez bujnie rozrastające się samosiewy krzewów i drzew liściastych.

Inne

Zabudowania gospodarcze - folwark.
Kaplica grobowa.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.