Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Skorogoszcz
2018, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura SkorogoszczMiniatura SkorogoszczMiniatura Skorogoszcz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Skorogoszcz
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Skorogoszcz

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Lewin Brzeski
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:190/88

Stan obecny

Pałac w Skorogoszczy już nie istnieje - zachowała się neorenesansowa oficyna (obecnie szkoła ),z końca XIXw., stajnia koni wyjazdowych, powozownia, oficyna dworska i dom ogrodnika.

Historia

W 1223 r. Skorogoszcz wzmiankowana była jako wieś. Przed 1300 r. posiadała prawa miejskie. Park założony został w latach 40-tych XlX wieku. W 1874 Skorogoszcz nabywają baron Otto von Kettler ze swą małżonką hrabiną Elizabeth z domu Schaffgotsch. Elizabeth, to córka tych Schaffgotschów, Joasi i Hansa z Kopic. Wkrótce wychodzi drugi raz za mąż za Kaspra von Korrf-Kerssenbrock i wtedy, w latach 1910-13 przebudowują siedzibę w okazały wielki pałac w stylu klasycystycznym.
Do końca Il wojny właścicielami światowej była rodzina hrabiny Elisabeth von Kerssenbroek z domu von Schaffgotsch. W pałacu w latach trzydziestych XXw.urządzono seminarium Misjonarzy z Mariannhill. W 1932 r. hrabina przenosi się do małej willi nad Nysą (dziś Dom Dziecka) a pałac przekazuje Kongregacji Misjonarzy z Mariannhill na seminarium misyjne, które istniało do roku 1940, kiedy zarekwirowało je SS.

W 1874 Skorogoszcz nabywają baron Otto von Kettler ze swą małżonką hrabiną Elizabeth z domu Schaffgotsch. Elizabeth, to córka tych Schaffgotschów, Joasi i Hansa z Kopic. Wkrótce wychodzi drugi raz za mąż za Kaspra von Korrf-Kerssenbrock i wtedy, w latach 1910-13 przebudowują siedzibę w okazały wielki pałac w stylu klasycystycznym

Opis

Piętrowy zamek z wieżą istniał już w XVI wieku, późniejsi właściciele wielokrotnie go rozbudowywali.
W latach 1910-13 przebudowują siedzibę w okazały wielki pałac w stylu klasycystycznym, dwupiętrowy z mansardowym dachem kryjącym kolejną kondygnację. O ogromie pałacu może świadczyć liczba osób goszczących w czasie polowania dochodząca do 300. W czasie II wojny pałac ucierpiał, ale nadawał się do remontu. Władze jednak postanowiły o jego rozbiórce. Z całego założenia pozostał jedynie park (w nim okazały platan) i kilka budynków towarzyszących, m.in. obecna szkoła. W miejscu pałacu znajduje się obecnie sala gimnastyczna. A resztki kamienne po pałacu, między innymi poidła dla koni, można znaleźć w przypałacowym parku.

Park

Park dworski z XIX w. o pow. ok 6 ha.
Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok /
Wokół miejsca gdzie wcześniej wznosił się pałac, zniszczony po II wojnie światowej. zachował się ok. 6 ha park o charakterze naturalistycznym. Na terenie parku znajdziemy wiele drzew w dobrym stanie zdrowotnym, sadzonych jeszcze w XIX wieku. Powołanych zostało 13 pomników przyrody, głównie są to platany, klony srebrzyste oraz ciekawe egzemplarze takich gatunków jak wjąz górski. sosna wejmutka, dąb szypuły, klon pospolity, choina kanadyjska
czy magnolia. Park w Skorogoszczy stanowi cenny obiekt przyrodniczy i jest miejscem wypoczynku mieszkańców i gości.

Inne

Zródło :http://www.skorogoszcz.fora.pl/historia-skorogoszczy,10/palac-w-skorogoszczy,39.html
Historia z tablicy przypałacowej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.