Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Gliszcz
Obiekt nr 1. 2013, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura GliszczMiniatura Gliszcz

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Gliszcz

Grenzdorf

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Sicienko
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z ok. 1900 r.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1374 r., kiedy to wymieniona jest w liście arcybiskupa gnieźnieńskiego, Jana, nawołującym do zapłaty dziesięciny dla zakonu cystersów w Byszewie. Jako samodzielna osada została wyodrębniona w latach 1359-1374, wcześniej była częścią Samsieczna. Przez stulecia miała wielu właścicieli, w poł. XVI w. był to Stanisław Turzyński żonaty z Jadwigą Gogolińską. W XIX w. z jej działów wyodrębniły się co najmniej trzy folwarki. Jeden z nich należał do rodziny Hoppe, dla których w 1900 r. powstał obecny dwór na miejscu starszego, drewnianego. Wzmiankowany był tu niejaki Krantze, podobno zarządca w majątku pani Hoppe. Być może majątek ten nie został ujęty w Księdze Adresowej Gospodarstw Rolnych Województwa Poznańskiego ze względu na niewielki areał (ok. 75 ha). Przed II wojną światową była to wieś w 80 % niemiecka, tylko 3 rodziny były pochodzenia polskiego. W 1926 r. wymienia się dwa gospodarstwa, które należały do obszaru gminy, a ich właścicielami byli Wilhelm Beyer (160 ha i 520 talarów dochodu) oraz Artur Prigann (100 ha i 362 talary dochodu) - prawdopodobnie obiekt nr. 2 w części wsi zwanej Gliszcz - Kolonia. Po 1945 r. wszystkie te majątki znacjonalizowano, ziemie rozparcelowano, a budynki dworków przeznaczono na mieszkania. Gospodarzem jednego z założeń (pr. Beyera) zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne w Wierzchucinku, następnie Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy. W połowie lat 90-tych XX w. dwór pozbawiony cech stylowych przeszedł w ręce prywatne p. Gotowskiego, który wykonał tu wiele prac renowacyjnych. Obecnie wykorzystywany jest przez kolejnych właścicieli jako pensjonat a na terenie gospodarstwa znajduje się stadnina koni.
Dworek drugi jest obecnie własnością prywatną. Przed 2 wojną światową jego właścicielem był Niemiec nazwiskiem Damaschka. Na budynku do dzisiaj pozostały ślady kul z walk toczących się tutaj podczas II wojny światowej.

Opracowanie na podstawie relacji respondentów i badań terenowych. Prawa zastrzeżone. (M.K.)
Dodatkowe źródła:
Teki Dworzaczka
Wikipedia
Księga adresowa gospodarstw rolnych woj. poznańskiego 1926

Opis

1. Dwór bezstylowy, parterowy z poddaszem, nakryty łagodnym dachem dwuspadowym z niesymetrycznie umieszczoną wystawką dachową. Obecnie pensjonat, w trakcie remontu.
2. Dworek późnoklasycystyczny. Budynek parterowy, nakryty dachem dwuspadowym niegdyś krytym dachówką, obecnie eternitem. W obu elewacjach posiada arkadowe ganki poprzedzone wysokimi schodami oraz niewielkie wystawki dachowe.

Park

Pozostałości parku z XIX w. które znajdują się tylko przy dworze nr. 1. Założenie rozciąga się na północ od budynku dworu i posiada pow. około 1 ha. Ogrodzone jest efektownym parkanem z bramą wjazdową. Przy dworku nr. 2 pozostałości ogrodu.

Inne

Na mapce zaznaczony jest obiekt nr 1.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa10 lat i 4 miesiące temu
Niestety, Gliszcz wymaga dalszych badań terenowych. Może znajdzie się ktoś, kto wskaże prawidłową lokalizację dworku rodziny Hoppe?