Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Zieleniewo
2015, zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał NowakMarek Kujawa

Zieleniewo

Sellnow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:choszczeński
Gmina:Bierzwnik
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałac z XIX w.
Wieś założona została przez opactwo cystersów z Bierzwnika, należące do konwentu w Reczu. Margrafowie brandenburscy fundując konwent nadali mu rozległe dobra, w tym późniejsze Zieleniewo, wraz z jeziorem i młynami. W owym czasie we wsi istniał już kościół. Po sekularyzacji zakonu, już w poł. XVI w. z dawnych dóbr klasztornych Prusacy utworzyli domeny państwowe. Zieleniewo weszło w skład domeny w Bierzwniku i pozostało w niej do końca XIX w. W 1809 r. wieś liczyła 60 łanów i 80 domów z 462 m-cami. W tamtym okresie majątek należał prawdopodobnie do rodziny Schultz. Na pocz. XX w. na pewno w Zieleniewie mieszkał Hugo Lange, poległy w 1. wojnie św. Z uwagi na brak dostępnych materiałów źródłowych trudno powiedzieć, czy do tej rodziny należał pałac, w każdym razie na pewno byli oni w posiadaniu młyna. W 1926 r. wymieniany jest Richard Lange, ożeniony z Anną Kröning, którym urodziło się 7 dzieci: Selma, Friedrich, Julius, Otto, Alma, Elfriede i Paul. Po 2. wojnie światowej pałac nie znalazł się w rejestrze, ani ewidencji zabytków. Budynek przeznaczony został na mieszkania.

Źródła: Wikipedia
Familiengeshichtliche Mitteilungen der Pommerschen Vereinigung für Stamm - und Wappenkunde. Sedina Archive
Zdjęcie: Rafał Nowak

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi płn.-południe, nakryty dwuspadowym dachem, z wejściem od str. wschodniej. W 9-osiowej fasadzie ryzalit z okazałym portykiem filarowo-kolumnowym, zwieńczony trójkątnie, poprzedzony schodami.

Park

Park dworski z XIX w. o pow. 0,6 ha. Wśród starodrzewu występuje pomnikowy modrzew polski, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, miłorząb japoński i dąb czerwony. Park dziki i zaniedbany. Układ przestrzenny założenia pałacowego w znacznej mierze zachowany. W północnej części wsi, przy zachodnim brzegu jez. Łąka znajdują się zapewne pozostałości drugiego założenia.

Inne

Stodoła,mur. k. XIX w.
Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej z XIII w., przeb. w 1906 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.