Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Dobrogościce
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura DobrogościceMiniatura Dobrogościce

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dobrogościce
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaDark Castles Fan

Dobrogościce

Dobrogoschütz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Złotniki Kujawskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Pozostałości.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Po raz pierwszy Dobrogościce pojawiają się w źródłach w 1283 r., były wówczas prawdopodobnie własnością biskupstwa włocławskiego. Z 1415 r. posiadamy informacje o bliżej niezidentyfikowanym Janie z Dobrogościc. U schyłku XVI w. we wsi Dobrogościce udziały posiadali: Jan Dobrogoski h. Grabie, Ł. Dobrogoski, J. Chmielewski, A. Janowski, W. Rzeszotarski oraz J. Witkowski. W tym czasie wieś leżała w powiecie bydgoskim i należała do parafii w Pęchowie. W XVII w. wzmiankowani są m.in. Andrzej Witosławski, Wacław Rzęczkowski i Jan Dobrogojski. W XVIII w. wieś należała do Zawadzkiego - chorążego pomorskiego, a później do Wincentego Kosmowskiego h. Kościesza, który był zwolennikiem Stanisława Augusta Poniatowskiego. W XVIII w. pomiędzy parafią w Lisewie Kościelnym a parafią w Tucznie toczył się spór o przynależność Dobrogościc. Miejscowość ta w owym czasie najczęściej występuje w księgach metrykalnych parafii Lisewskiej. Brak niestety informacji o dalszych właścicielach i budowniczych dworu. W 1926 r. właścicielem majątku był Alfred Hempel. Majątek był w wysokiej kulturze rolnej, posiadał własny wiatrak wytwarzający prąd. Od nazwiska dziedzica w czasie 2. wojny światowej wieś przezwano Hempelhof. Nie "Tempelhof" jak podaje niemieckojęzyczna wersja Wikipedii. Dziedzic opuszczając majątek dnia 20 stycznia 1945 r. pozwolił mieszkańcom zabrać sprzęty z dworu i gospodarstwa "jeżeli w ciągu trzech dni nie wróci". Nie wrócił, a majątek został podzielony pomiędzy rolników sprowadzonych tu spod Opoczna. W ciągu kilku lat całkowicie rozebrali oni zabudowania folwarczne, zaś dwór przeznaczony został na mieszkania. Wraz z niewielkim parkiem wielokrotnie zmieniał właścicieli. M.in. posiadaczem "resztówki" był ś.p. Tadeusz Szwedek, dzięki któremu posiadamy publikowane zdjęcia archiwalne. Dwór był w dość dobrym stanie technicznym do pożaru, który miał miejsce na pocz. lat 90. XX w. Właściciele nie dali już rady odbudować budynku a jego pozostałości w obecnej chwili stanowią jedynie piwnice z niewielkim fragmentem przyziemia. Obok dworu przez wiele lat wznosiła się oficyna, w której mieściła się świetlica wiejska. Obecnie i ten budynek nie istnieje; zawalił się w latach 2013-15.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i nadań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór klasycystyczny. Był to budynek parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, nakryty dwuspadowym dachem, z ryzalitami w obu dłuższych elewacjach zwieńczonymi trójkątnymi wystawkami. Od strony wschodniej znajdowało się wejście, do którego prowadziły schody, poprzedzone obszernym brukowanym podjazdem. Obecnie gruzowisko pozostałe z dworu jest całkowicie nieczytelne.

Park

Park z 1. poł. XIX w. z którego pozostało kilka drzew w jego południowej części. Reszta została wykarczowana i zaorana jako pole uprawne, w tym dawny dziedziniec z podjazdem. W płn. - zach. części założenia wyraźne relikty stawu wyłożonego kamieniami polnymi. Park nie był duży, zajmował ok. 0,8 ha na działce ewid. nr ...69/1 o pow. 1,5364 ha (Geoportal, 13.05.2018 r.).

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa5 lat temu
Zdjęcia archiwalne dzięki uprzejmości ś.p. Tadeusza Szwedka.