Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Dobieszewko
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Dobieszewko

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaDaniel BrzezińskiBill Kaczmarek

Dobieszewko

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór zbudowany w pierwszej połowie XIX w.
W XIX w. majątek w Dobieszewku należał do Rafalskiego, a następnie do Kazimierza Kantaka, który zgodnie z wolą spadkową stryja, księdza proboszcza inowrocławskiego, nabył w 1853 r zadłużony majątek, przejmując długi na siebie. Podniesienie upadłego majątku ziemskiego, ogromna hojność dla licznych proszących go o wsparcie oraz szczodrobliwość dla swoich ludzi z Dobieszewka doprowadziły w 1864 r do konieczności sprzedaży majątku i pokrycia całkowicie zadłużeń. Zupełnie zubożały wrócił do Poznania. Z okresem działalności Kantaka w Dobieszewku wiążą się dwa ważne wydarzenia w jego życiu. Ze wspomnienia pośmiertnego można się dowiedzieć, że jako pierwszy w Wielkopolsce rozbudzał zamiłowania do badań archeologicznych. Znalazł bowiem w parowie rozległe cmentarzysko, które oglądali m ni. zaproszeni Karol Libelt z Poznania oraz Józef Łepkowski, pierwszy profesor archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kilka skrzyń znalezisk zmarniało, pozostawił je bowiem nowemu właścicielowi majątku - Else - Langerowi. Od 1873 r Kantak był posłem do parlamentu niemieckiego, reprezentował interesy polskie także w parlamencie Związku Północnoniemieckiego. W Dobieszewku nowy właściciel, Else - Langer pozostał prawdopodobnie aż do 1939 r. W 1946 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dwór piętrowy, wybudowany na planie prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem, z gankiem w osi wejściowej, podtrzymującym taras pierwszego piętra.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. o pow. 1ha. Na skutek rabunkowej gospodarki założenie zdewastowane, spore połacie drzewostanu zostały wykarczowane. Jego ozdobą jest śródparkowy staw okolony starodrzewem. Rosną tu popularne parkowe gatunki, w tym wierzby białe odmiany zwisłej.

Inne

Stajnia, źrebięciarnia, owczarnia, obora oraz stodoła.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa5 lat i 2 miesiące temu
We wsi znajdują się umocnienia należące do polskiej linii obronnej z 1939 r. rozciągającej się wzdłuż jezior rynny wągrowieckiej aż do Gołańczy. Spośród 15 obiektów, w Dobieszewku wybudowano cztery: schron obserwacyjno-bojowy - ukryty w lesie, tradytor dwustronny - znajdujący się w obejściu byłej zagrody, schron obserwacyjno-bojowy – położony na wierzchołku wzniesienia z otworem skierowanym na południe i tradytor dwustronny – na polu obok krzyżówki dróg, do prowadzenia ostrzału w kierunku południowym i północnym.