Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Mirosław WrzosMarek KujawaDark Castles FanAndrzej KwasikDobiesławice
Dobieslawitz, Bertramsdorf (1939-45)
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Rojewo
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:inowrocławski
Gmina:Rojewo
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworski z XIX w., nr rej.: 177/A z 15.06.1985Stan obecny
Obiekt prywatny, dwór w ruinie.Historia
Dwór z 4 ćw. XIX w.W XV w. wieś znana jako Dobysławycze (1542 r.). Od poł. XVI w. należała do szlacheckiej rodziny Kaczkowskich. Następnymi właścicielami byli: Stanisław Biesiekierski (1838-1845 r.), Sumińscy (1846-1851 r.), Bronisław Gąsiorowski (do 1860 r.) a po nim dzierżawca Kaufmann i Helena Gąsiorowska. Była ona fundatorką wielu dzieł charytatywnych, m.in. szpitala ortopedycznego w Poznaniu. Na przełomie XIX/XX w. wybudowano tu dwór i założono park. Ostatnim właścicielem Dobiesławic i Mierogieniewic był major Władysław Mały. Od 1946 r. użytkownikiem stał się SKR Wierzchosławice, a po 1990 r. prywatny dzierżawca.
Opis
Dwór eklektyczny z przewagą elementów klasycyzujących. Elewację ogrodową zdobi ryzalit zwieńczony szczytem, oraz wgłębny portyk z dwiema kolumnami pseudojońskimi (wykonanymi z drewna). Wejście główne poprzedzają czterostopniowe schody, oraz ganek wsparty na czterech filarach, od góry zamknięty, z ażurową metalową balustradą.Teren przed dworem jest zeszpecony przez ruiny budynków byłego SKR-u.
Park
Park z przełomu XIX/XX w. o pow. 6 ha. Obecnie dawne osie widokowe są całkowicie zarośnięte i nieczytelne. Wytyczały je aleje: lipowa i jesionowo - kasztanowa. Drzewostan reprezentują: jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, lipy drobnolistne oraz kasztanowce białe. Pozostał układ zbiorników wodnych oraz kanał otaczający wyspę na której rosną klony, wiązy i kasztanowce. Kanały obecnie są wyschnięte ze względu na niski poziom wody w stawie. Całość jest zaniedbana i mocno zarośnięta.Inne
Spichlerz z XIX w.Ruiny zabudowań gospodarczych z XIX / XX w.
tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Polecam póki jeszcze można tam wejść, ponieważ przed dworem, na terenie gdzie były budynki SKR, są już ślady jakiś inwestycji, więc ten teren może by już później nie dostępny.