Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Chwaliszewo
Zdjęcie Marek Kujawa 2011
Miniatura ChwaliszewoMiniatura Chwaliszewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaMarcin Cholewiński Maciej PawłowskiMaciej Pawłowski

Chwaliszewo

Gut Chwaliszewo, 1939-45 Barbara

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi Chwaliszew pochodzi z 1301 r. Pierwszymi posiadaczami wsi byli Chwaliszewscy. W 1522 r. wzmiankowano Jana i Mikołaja, braci niedzielnych, którzy sprzedali połowę wsi Druzjanie, córce Piotra Zberkowskiego, a żonie tegoż Jana \\\"nurnique ipsias Nicolai\\\". W późniejszych czasach właścicielami byli kolejno: Grodzieńscy (Grudzińscy) z Gołańczy, Smoguleccy, Aleksander Skoroszewski, Jaraczewscy, a w latach 1870-1939 Szulczewscy. Dwór powstał w 1 poł. XIX w. Przebudowany został w 1912 r.. przez Pafnucego Szulczewskiego. Dodano portyk kolumnowy dzięki któremu uzyskał bardziej okazały wygląd. Ostatnim dziedzicem tej majętności był Michał Szulczewski. W 1926 r. pod jego zarządem areał gruntów liczył 540 ha, w tym 460 ha ziem uprawnych, 34 ha łąk i pastwisk, 40 ha lasów oraz 6 ha nieużytków. Czysty dochód gruntowy z majątku wynosił 977 talarów. Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa Polskiego. Aktualnie dwór został wyremontowany i ma nowego właściciela.

Źródła:
Przewodnik po zespołach pałacowych i dworskich... R.Kaja 2000
Teki Dworzaczka
Dwory Polskie w Wielkim Księstwie Poznańskim, L. Durczykiewicz 1912
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych Woj. Poznańskiego 1926
Wikipedia
Prawa zastrzeżone (M.K.)

Opis

Na początku dwór w Chwaliszewie był dość skromny, projekt jego przebudowy stworzył znany poznański architekt dwudziestolecia międzywojennego Stefan Cybichowski, efektem dokonanej przez niego rozbudowy jest ciekawy, okazały i reprezentacyjny dwór na planie wydłużonego prostokąta podzielonego za pomocą trzech ryzalitów na pięć części, z kolumnowym portykiem podtrzymującym trójkątny naczółek. To wszystko można zobaczyć na zachowanych projektach i porównać ze stanem przed przebudową na podstawie rysunków inwentaryzacyjnych starego obiektu, które także znajdują się w tej kolekcji. To porównanie pokazuje, jak wielką pracę wykonał architekt, czyniąc ze skromnego dworku reprezentacyjną siedzibę Szulczewskich.

Park

Park krajobrazowy z pocz. XX w. o pow. 6 ha. Z ciekawszych okazów drzew należy wymienić żywotnik olbrzymi o obw. 335cm, dorodne klony zwyczajne, cyprysiki z amerykańskim rodowodem, lipy drobnolistne, kasztanowce białe. Ciekawostką parku jest źródło z którego niegdyś mieszkańcy czerpali czystą i zdrową wodę.

Inne

Rządcówka, stajnia, wozownia, obora, magazyn zbożowy oraz dwie stodoły.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Link do projektu przebudowy dworu autorstwa Stefana Cybichowskiego.
http://cyryl.poznan.pl/kolekcja/544/dwor-w-chwaliszewie-projekty-stefana-cybichowskiego-1927-mkz

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Maciej Pawłowski10 lat i 9 miesięcy temu
Dwór został wystawiony na sprzedaż.. Poniżej link z opisem i ciekawymi zdjęciami.
http://www.morizon.pl/oferta/chwaliszewo-sprzedaz-dom-2000m2-11110285.html?position=1&qid=7862171