Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Kołbacz

Kolbatz, do 1910 Colbatz

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:gryfiński
Gmina:Stare Czarnowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie.

Historia

Pałac.
W średniowieczu istniał tutaj gród książęcy. Prawdopodobnie była to lokalizacja pierwotnej siedziby pomorskiego książęcego rodu Gryfitów. W XII w. ziemie te należały do Warcisława II Świętoborzyca, kasztelana szczecińskiego, który w 1173 r. sprowadził w okolice grodu cystersów z duńskiego klasztoru w Esrum. W kolejnych latach panowania zakonników na tych terenach sukcesywnie powiększały się ich dobra. Kołbacz był jednym z najważniejszych ośrodków politycznych księstwa pomorskiego, do którego często zjeżdżali książęta szczecińscy. W kościele klasztornym zostało pochowanych wielu członków rodów Świętoborzyców i Gryfitów, niestety nie zachował się żaden nagrobek. Po reformacji w 1535 r. klasztor został zlikwidowany, a jego dobra stały się domeną książąt. W 1662 r. ostatecznie zakończył się okres świetności Kołbacza. Stało się tak w wyniku ogromnego pożaru. W 2 poł. XVIII w. wzniesiony został we wsi opisywany pałac, przebudowany w XX w.

Źródło: Wikipedia

Opis

Pałac klasycystyczny. Budowla wzniesiona na planie prostokąta, piętrowa, podpiwniczona, nakryta dachem łamanym krytym dachówką z lukarnami w dolnej kondygnacji poddasza. Skromny portyk ujęty dwoma lizenami, z dwoma półokrągłymi nadświetlami, nad wejściem i na wysokości piętra.

Park

Pozostałości

Inne

Głazy przy pałacu: pomnik przyrody Miedwieński Kamień (Czarci Głaz) o obw. 9,0 m i wys. 2,2 m, z tablicą z 1973 upamiętniającą 800 lat Kołbacza, głaz o obw. 10,4 m i wys. 1,55 m, z tablicą z 1985 z okazji 40. rocznicy powrotu Pomorza Zachodniego do Macierzy.
Dwór klasycystyczny (po wschodniej stronie stodoły gotyckiej), z 2. poł. XVIII w., przebud. w XX w.
Stodoła gotycka z XIV w.
Gotycka wieża więzienna z XIV w.
Kościół, romańsko-gotycki, 1210-1347.
Dom Konwersów, gotycki, z 1300-40.
Dom Opata, gotycki, z 1. poł. XIV w

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.