Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Cerekwica
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura CerekwicaMiniatura CerekwicaMiniatura CerekwicaMiniatura CerekwicaMiniatura CerekwicaMiniatura Cerekwica

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJoanna Mojaforma

Cerekwica

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Żnin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 97/A z 18.12.1981

Stan obecny

Ośrodek weterynaryjny, mieszkania. Właścicielem jest Skarb Państwa a dzierżawcą Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe \\\"Cerplon\\\". Spółka z o.o. w Cerekwicy.

Historia

Pałac z 1876 r.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1265 r. kiedy to była własnością rycerską - dziedzictwem rycerza Marcina, a później w 1272 r. Oswalda. Kolejnymi właścicielami byli Opalowie, Leszczycowie, Cerekwiccy, Andrzej Lipski (1742 r.), Ignacy Zawacki (1788 r.), później Nieżychowscy, Rogalińscy herbu Łodzia, m.in Józefa Rogalińska z hr. Szołdrskich, do których należało Żydowo (pochowani są obok miejscowego kościoła). Obecny pałac wybudowany w 1876 r. zaprojektował dla Mieczysława Rogalińskiego Wiktor Stabrowski. Kolejnymi właścicielami w latach 1926 - 1939 była rodzina Unrung. Po wojnie majątek znacjonalizowano i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Przebudowany i remontowany w 1973 r. oraz w latach 1976-1978.

Opis

Pałac eklektyczny z elementami renesansu francuskiego, nawiązujący stylem do podparyskich willi budowanych w stylu XVII - wiecznego architekta Francoisa Mansar\\\'ta. Budynek dwukondygnacyjny z wydatnymi ryzalitami, ogrodowym tarasem oraz ośmioboczną wieżą. Jest unikatowym przykładem budownictwa wiejskiego na Pałukach. Podczas powojennych remontów budynek zatracił część swoich cech stylowych.

Park

Park z końca XIX w. o pow. około 2,8 ha, zaprojektowany i założony równolegle z budową pałacu w stylu renesansu francuskiego. Do obecnych czasów zachował się jego układ przestrzenny. Przed fasadą pałacu do którego prowadzi podjazd, znajduje się obszerna polana, ta część parku najbardziej ucierpiała w ciągu ostatnich 65 lat. Obecnie dokonano tu nowych nasadzeń, głównie drzew iglastych i krzewów. Najcenniejszy starodrzew rośnie w zachodniej i płd. części parku. Spotkamy tu niebotyczne jesiony wyniosłe, lipy, klony, dęby szypułkowe, robinie akacjowe, czy też kasztanowce czerwone. Rosną tu też iglaki, głównie świerki pospolite, sosny wejmutki i żywotniki. Spośród parkowego drzewostanu wyróżnia się miłorząb dwuklapowy wywodzący się z Chin i uważany za żywą skamieniałość. W parku znajduje się również zaniedbany staw.

Inne

Zabudowania gospodarcze.
Kościół neogotycki z XIII/XIV w. p.w. Św. Mikołaja, przebudowany w 1850 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.