Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Bydgoszcz - Dwór /ul. Witebska/
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Bydgoszcz - Dwór /ul. Witebska/Miniatura Bydgoszcz - Dwór /ul. Witebska/Miniatura Bydgoszcz - Dwór /ul. Witebska/Miniatura Bydgoszcz - Dwór /ul. Witebska/

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaWitebska 6

Bydgoszcz - Dwór /ul. Witebska/

Bromberg

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat i gmina:Bydgoszcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna - na sprzedaż

Historia

Willa / dwór /z I. poł. XX w.
Została wzniesiona przez optyka - mechanika Stanisława Zakaszewskiego. W 1906 r. odszedł on od swojego wspólnika i otworzył własną "Centralę optyczną", mieszczącą się ostatecznie przy ul. Gdańskiej 9 w Bydgoszczy - była ona wtenczas jedyną hurtownią optyczną w kraju. Zakład ten, jak przyjdzie nam czytać w "Nowym Kurjerze", nr 293, s. 11, ucierpi później na wskutek pożaru.
Nieruchomość położona przy ul. Witebskiej 6 w Bydgoszczy figurowała przed zmianą numeracji budynków w 1931 r. jako ul. Witebska 18. Zgodnie z "Książką Adresową Miasta Bydgoszczy", nieruchomość ta należała w 1925 r. do rolnika Jana Niedzielskiego. Mając jednak na względzie zaistniały kontrast, tj. niski status społeczny i wysokość ówczesnych zarobków w tym zawodzie w stosunku do reprezentacyjnego charakteru willi, należy przyjąć, że pod tym samym adresem istniała wówczas uboższa, czynszowa kamienica. Stanisław Zakaszewski po raz pierwszy zaczął figurować jako właściciel tej nieruchomości w "Książce Adresowej Miasta Bydgoszczy na rok 1926", przy czym należy podkreślić tu błąd w druku w/w książki - pomylono nazwisko właściciela (Zalaszewski - Zakaszewski) oraz błędnie przypisano go do ulicy Witebskiej 17. Należy zatem przyjąć, że przebudowa czynszowej kamienicy na reprezentacyjną willę rozpoczęła się w 1926 r..
W wyniku wybuchu II. Wojny Światowej, posiadłość przeszła w ręce niemieckiego okupanta. Zakaszewski i jego sklep nie figurują w książkach telefonicznych dla Okręgu Rzeszy Gdańsk - Prusy Zachodnie. Zgodnie z materiałami zgromadzonymi w Archiwum Federalnym Niemiec (Bundesarchiv), sygn. BArch R 1508/2304 IV G.R., nieruchomość służyła wówczas jako ośrodek wypoczynkowy (sanatorium) Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Po wojnie przeszła ona pod państwowy zarząd Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy i została zamieszkana przez lokatorów. Budynek ulegał zniszczeniu ze względu na brak remontów a w 2006 r. wyprowadził się z niego ostatni lokator. Z powodu zaniedbania, tętniąca niegdyś życiem willa została nadgryziona zębem czasu a jej część uległa zawaleniu w późniejszym okresie.

Opis

Willę wzniesiono na planie prostokąta w stylu eklektycznym - w narożniku budynku znajduje się przykuwająca wzrok przechodniów baszta alkierzowa w której to mieściła się niegdyś kręta klatka schodowa a od strony północnej wybudowano balkon z widokiem na park.

Park

Na terenie nieruchomości znajdowały się wówczas kamienne schody, które prowadziły przez park. Z tyłu budynku, od strony wschodniej (tj. od strony rzeki) był założony ogród kwiatowy. Rezydencja od strony zachodniej (tj. od strony ulicy) była otoczona zaś dekoracyjnym, murowanym ogrodzeniem.

Inne

Działka położona jest przy brzegu rzeki Brdy, obok toru regatowego Brdyujście w rejonie śluzy, jazu i elektrowni wodnej, które to wchodzą w skład Bydgoskiego Węzła Wodnego.

Powyższe teksty powstały w wyniku badań materiałów archiwalnych i pochodzą z oficjalnej strony nieruchomości - więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.witebska6.pl (© 2018)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Paweł Krajewski9 lat i 9 miesięcy temu
\"Około kilkunastu lat temu runęła wschodnia ściana budynku, a całość grozi zawaleniem.\"

Ściana runęła w 2012 albo na samym początku 2013r.

http://opuszczonebydgoszcz.blogspot.com/2012/05/willa-ul-witebska-6-2011-2012.html