Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Bożejewice
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Bożejewice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bożejewice
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Bożejewice

Gut Bozejewice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Strzelno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór nie istnieje. Park pod zarządem J.S.T.

Historia

Dwór z poł. XIX w.
Wieś od XVII w. była w posiadaniu rodu Kościelskich, dla których około poł. XIX w. wzniesiono nieistniejący już dwór. Majątek w 2 poł. XIX w. liczył 2800 mórg ziemi i był jednym z największych majątków w tej części Kujaw. W 1914 r. właścicielem majątku został Adolf hr. Bniński (1884-1942). Bożejewice zostały oddane w dzierżawę, a zarządcą został Stanisław Dembiński. W styczniu 1914 r. Adolf poślubił w Lubostroniu Marię Skórzewską, córkę Witolda i Marii z książąt Radziwiłłów. Bnińscy mieli dwie córki. Marię, urodzoną w grudniu 1914 r. w pałacu w Lubostroniu oraz Emilię, urodzoną w 1917 r. w Gułtowach. Hrabia był znanym politykiem, działaczem społecznym i wojewodą wielkopolskim. Po przewrocie majowym został jedynym kontrkandydatem Piłsudskiego, który w pierwszej turze wyborów, przeprowadzonych przez Zgromadzenie Narodowe, pokonał hrabiego 99 głosami. Piłsudski funkcji nie przyjął wyznaczając na prezydenta Mościckiego, który ostatecznie pokonał Bnińskiego czterema głosami Zgromadzenia. Na stanowisku wojewody wielkopolskiego hrabia pozostał do 1928 r. W latach 1939-1945 Bożejewice znajdowały się pod zarządem niemieckim i nazywały się Götzingen. Po wybuchu wojny Adolf hrabia Bniński stanął na czele ruchu oporu w Wielkopolsce. Niemcy aresztowali go w 1941 r., a rok później został stracony w lesie w okolicach Stęszewa. Po 2 wojnie światowej dobra zostały znacjonalizowane, majątek rozparcelowany, a w dworze utworzono mieszkania. Budynek systematycznie popadał w ruinę, został zdewastowany, rozgrabiony i ostatecznie rozebrany w latach 60. XX w. Z ziemi wydobyto nawet fundamenty budowli. Rozebrano również wszystkie zabudowania gospodarcze z wyjątkiem dawnej wolarni i lodowni, której być może nie opłacało się rozbierać bo budową przypomina bunkier.
Hrabia Bniński za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń, m.in. w 1995 r. pośmiertnie Order Orła Białego nadany przez Lecha Wałęsę. Córka Jadwiga zmarła w Poznaniu w 1966 r., a Maria w 1995 r. na Florydzie. Pochowana została w 1995 r. na cmentarzu parafialnym w Gułtowach.

Źródło: http://slowianin-strzelno-mogilno.bloog.pl/id,3046051,title,Bozejewice-opowiesc-o-dworze-dziedziczce-i-jej-znakomitym-wnuku,index.html?ticaid=6f91a

Opis

Był to obszerny, dziewięcioosiowy (nie licząc oficyn) dwór klasycystyczny, parterowy, nakryty czterospadowym dachem ceramicznym, z piętrową wystawką na osi, rozbudowany o dwie oficyny nakryte płaskimi dachami. Wśród 14 pokoi znajdowała się sala balowa, salon gościnny, biblioteka i sala kominkowa.

Park

Park krajobrazowy w stylu angielskim z początku XIX w., o powierzchni niegdyś 5,4 ha. obecnie o połowę mniejszy. Rozciąga się dookoła miejsca w którym stał dwór, a w jego południowej części znajduje się dawny śródparkowy staw. Obszerne połacie drzewostanu zostały wykarczowane i zamienione na poletka uprawne. Rośnie tu cenny starodrzew, w tym wiele okazów pomnikowych, pomimo tego park nie jest wpisany do rejestru parków zabytkowych w Polsce.

Inne

Budynek gospodarczy tzw. wolarnia z XIX w.
Budynek administracyjny majątku z XIX w.
Lodownia z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa7 lat i 10 miesięcy temu
Zdjęcie archiwalne pochodzi z książki L. Durczykowicza \"Dwory i pałace w wielkiem księstwie poznańskiem\".