Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Karna
Pułkownik Kazimierz Mielęcki, zdjęcie Marek Kujawa

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Karna
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Karna

Województwo:wielkopolskie
Powiat:wolsztyński
Gmina:Siedlec
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Pałac nie istnieje.

Historia

Pałac z XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1238 r. Początkowo była to własność rycerska, następnie szlachecka. Wcześniejsza jej nazwa to Carna. W piwnicach nieistniejącego pałacu i dwóch barakach mieścił się tu w 1942 r. żydowski obóz pracy dla ok. 120 Żydów niemieckich, czeskich i polskich, którzy byli zatrudnieni przy oczyszczaniu rowów i regulacji Szarki. Jednym z pierwszych właścicieli tutejszego majątku był Prot Mielęcki (1792-1867), major jazdy poznańskiej w powstaniu listopadowym. Kolejnym właścicielem był jego syn, urodzony w Karnej płk Kazimierz Mielęcki (1837-1863). Był on naczelnikiem sił zbrojnych Oddziału Mazowieckiego, Kaliskiego i wszystkich oddziałów z Wielkiego Księstwa Poznańskiego w Powstaniu Styczniowym 1863 r., dowodził jednym z oddziałów w postaniu styczniowym na Kujawach. Ciężko ranny w starciu pod Mikorzynem, zmarł w Mamliczu koło Szubina, natomiast pochowany został na cmentarzu w Łabiszynie.

(Oprac. na podst.: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karna)

.

Opis

Nieistniejący już pałac znajdował się w płd.-zachodniej części wsi. Była to okazała, piętrowa budowla nakryta wysokim, mansardowym dachem. Wejście poprzedzał portyk kolumnowy w wielkim porządku, podtrzymujący trójkątny fronton.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o zachowanym układzie przestrzennym. Pow. parku wynosi około 10 ha. Wśród cennego starodrzewu dominują okazy pomnikowe: wiąz szypułkowy o obw. w pierśnicy 460 cm. lipa drobnolistna o obw. 510 cm, dęby o obwodach do 530 cm, buki o obw. 360 i 370 cm oraz resztki alei platanowej (14 drzew o obw. do 400 cm).

Inne

Pozostałości dwuczłonowego grodziska pierścieniowatego z 1 poł. XIII w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.