Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Boczów
pałac przed przebudową, zdjęcie Jerzy Dubiel
Miniatura BoczówMiniatura Boczów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Boczów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Dubiel

Boczów

Województwo:lubuskie
Powiat:sulęciński
Gmina:Torzym
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Pałac nie istnieje.

Historia

ZAMEK
W XIV na wyspie Jeziora Boczów został wybudowany zamek przez ówczesnych właścicieli wsi, rodzinę von Lossow, wymieniany w latach 1367 i 1375. był wtedy oddany w lenno Piotrowi von Lossow. Ze względu na trudnienie się rozbojem przez Piotra von Lossow, napaści na podróżnych i kupców, w roku 1400 trzy miasta: Frankfurt n/Odrą, Ośno Lubuskie i Rzepin zorganizowały wyprawę zbrojną na siedzibę Piotra von Lossow. Zamek został zniszczony przez mieszczan trzech wymienionych wyżej miast. W roku 1402 rodzina von Lossow zobowiązuje się do nieobwarowywania miejscowości jak i zaprzestania rozbojów. Do dnia dzisiejszego na wyspie widoczne pozostają ślady po zamku.

HISTORIA MIEJSCOWOŚCI
Wieś leżąca w gminie Torzym w powiecie sulęcińskim o metryce średniowiecznej. Pierwsza wzmianka pojawia się w roku 1329 przy okazji określania granic miasta Rzepina. W 1354 roku jako właściciel wymieniany jest Dieterich von Weisensee. W 1367 i 1375 jako właściciel wymieniany jest Petz von Lossow. Był on również w posiadaniu dóbr w Gądkowie Wielkim, który rodzina von Lossow posiadała do roku 1756, oraz Radzikowa i Lubina. Wieś jest w rękach rodu do XVI wieku. Wieś i majątek w XVI wieku/1562/ był w posiadaniu rodziny von Mandelsohe, w XVII wieku wymieniane są rody von Selchow, von Kulwein i von Rathenow. W XVIII wieku wieś w posiadaniu rodziny von Ilow, później w rękach Hansa Friedricha barona von Brechera.
Na przełomie XVIII-XIX wieku wieś należała do rodziny von Gravenitz. W 1830 roku za 18.000 talarów kapitan von Gravenitz sprzedaje majątek i wieś Augustowi von Wehle. Syn Augusta von Wehle w roku 1842 sprzedaje wieś rodzinie von Grassmann. Już w roku 1844 von Grassmann sprzedaje majątek za 55.000 talarów Adolfowi Edwardowi Schneider. Od 1880 do 1945 roku Boczów był w posiadaniu rodziny von Bonin. W ich posiadaniu był również pobliski Lubin od 1850 roku. W 1900 roku właścicielem Boczowa był Siegfried von Bonin. Wymieniana jest również hrabina Elisabeth von Bonin z domu von Wartenberg.
Majątek w Boczowie liczył 549 ha ziemi, 32 konie, 120 sztuk bydła, fabrykę skrobi. Majątek Lubin poza dworem liczył 689ha ziemi, 26 koni, 181 sztuk bydła, gorzelnię.

Jerzy Dubiel-http://zamkilubuskie.pl/

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.