Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Pieleszki Zalesie
Pozostałość dworu -elewacja frontowa -zach 20213 r., zdjęcie Czesław Baranowski

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Pieleszki Zalesie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Czesław Baranowski

Pieleszki Zalesie

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Chodecz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Najstarszy segment dworu został rozebrany w czasach powojennych. Młodsze skrzydło zachodnie zachowało się do dziś - jest zamieszkałe, lecz w złym stanie.

Historia

W wyniku podziału wsi Prosno, w drugiej połowie XV w. powstała wieś Pieleszki ? ówcześnie ?Prosno Giethslai?. Na początku wieku XVI, w sąsiedztwie powstało ?Prosno Zaleśne? ? późniejsze Zalesie. W XV i XVI wieku wsi te były rozbite na działy własnościowe. Pod koniec XVI wieku wsi ta nabył Grzegorz Kretkowski ? tym samym weszły one w skład chodeckiego klucza dóbr Kretkowskich. I pozostały w rękach rodziny aż do pierwszej połowy XIX w. Następnie, poprzez małżeństwo Scholastyki Kretkowskiej, stały się własnością rodu Gliszczyńskich. Na początku wieku XX Pieleszki i Zalesie kupione zostały przez Wacława Lipskiego, następnie przez małżeństwo Misiewiczów. Dobra pozostały własnością Tadeusza i Romany Misiewiczów do roku 1939. W roku 1945 przeznaczone zostały do parcelacji. Dwór wraz z folwarkiem stały się własnością państwową, użytkowane były przez Urząd Gminy w Lubieniu Kujawskim. Następnie utworzono tu Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną. Ostatecznie dwór przeznaczono do celów mieszkalnych.

Dwór w Pieleszkach ? Zalesiu powstał w dwóch fazach. Centralną jego część stanowił parterowy, murowany budynek z wystawką wspartą na czterech drewnianych słupach na osi elewacji frontowej. Zachował się jego opis z roku 1846. Ściany były bielone wapnem, dach kryty dachówką ceramiczną. Elewacja frontowa pięcioosiowa, tak jak i tylna. Od frontu, w osi środkowej znajdowały się dwuskrzydłowe drzwi. Układ wnętrz dwór posiadał dwutraktowy. Budynek ten użytkowany był przez dzierżawców. Nie zachowały się dane na temat momentu jego powstania, lecz szacuje się, że był to początek w. XIX lub koniec XVIII. Gdy dwór stał się własnością rodziny Misiewiczów dokonano modernizacji i przebudowy części istniejącej oraz dobudowano nowe skrzydło. Bryła budynku po rozbudowie zyskała kształt litery ?T?. Do chwili obecnej zachował się jedynie nowszy segment. Jest on w nie najlepszym stanie, jednak pozostaje zamieszkały.

Opis

Fragment dworu z XIX w. Murowany budynek zbudowany na planie prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem. Elewacja frontowa jest dwuosiowa. Układ wnętrz dwutraktowy, z korytarzem pomiędzy traktami.

Park

Założenie parkowe w Pieleszkach-Zalesiu powstało w drugiej połowie XIX w. lub na początku wieku XX. W chwili obecnej park jest mocno zdewastowany. Jedynie nieliczny starodrzew o zróżnicowanym stanie zdrowotnym (w większości nie najlepszym) pozwala stwierdzić, gdzie park się znajdował.

Inne

Z założenia folwarcznego zachowała się jedynie stajnia.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.