Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Rydlewo
2012, zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8326, 17.7328

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Rydlewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Żnin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania. Obiekt jest własnością kościelną.

Historia

Dwór z XIX w.
Rydlewo jest starą wsią, nierozerwalnie związaną z rozwojem pobliskiego Żnina. Od kilku stuleci należała do dóbr kościelnych, dzierżawionych przez różnych właścicieli. W XVII w. wzmiankowani są m.in. Wojciech Stawowski i Adam Mikołaj Zakowski (1675 r.). W 1802 r. wzmiankowany jest posesor G. Franciszek Rakowski. W 1868 r. w dokumentach wymieniana jest Maria von Baranowska, z d. Sokolnicka. Prawdopodobnie w 2 poł. XIX w. wzniesiony został obecny dworek, niestety brak jest wzmianek o jego ówczesnych właścicielach. Po 1921 r., już w wolnej Polsce dzierżawcą majątku był Władysław Brzeziński, przewodniczący T.U.G. Żnin - Szubin. Był wzorowym gospodarzem utrzymującym majątek w wysokiej kulturze rolnej, cenionym działaczem społecznym, a także głównym inicjatorem regulacji rzeki Gąsawki (zmarł 8 czerwca 1930 r.). Po 2 wojnie światowej majątek został znacjonalizowany i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po ustawowej likwidacji PGR na pocz. lat 90-tych część majątku wraz z byłym dworkiem i innymi zabudowaniami wróciła do KK, który obecnie wynajmuje tu mieszkania.
W Rydlewie w 1768 r. urodził się Jędrzej Śniadecki ? polski lekarz, biolog, chemik i filozof.

Opis

Dwór piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem krytym papą. Siedmioosiowy z gankiem poprzedzającym fasadę. Na skutek przebudowy i remontów pozbawiony cech stylowych.

Park

Pozostałości parku z 2 poł. XIX w. o pow. około 2 ha z zachowanym starodrzewem. Założenie położone jest na urokliwym terenie Pałuk, w pobliżu jeziora Skarbienickiego oraz Żnińskiego Małego.

Inne

Stajnia, obora, spichlerz
Oficyna

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.