Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Gródek
Zdjęcie dla portalu Tomasz Akceptowski 2012
Miniatura GródekMiniatura GródekMiniatura GródekMiniatura GródekMiniatura Gródek

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gródek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Gródek

Województwo:mazowieckie
Powiat:otwocki
Gmina:Wiązowna
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór nie istniej. Pozostałości parku krakobrazowego

Historia

W 1862 r. południową część majątku Wiązowna (378 ha) zakupił Józef Skibiński. W latach 1880- 1890 powstał drewniany dwór wraz z otaczającym go parkiem krajobrazowym. Syn Józefa, Franciszek na początku XX w. upamiętnił trzy miejsca pochówku powstańców styczniowych: nad Świdrem w Mlądzu, na kopcu w Wiązownie i na skrzyżowaniu leśnych dróg w Zagórzu. W samym dworze w 1863 r. działał szpital powstańczy, gdzie leczono rannych powstańców z oddziałów walczących w okolicy. Majątkiem przed długie lata zarządzał Kulig. W 1880 r. folwark obejmował powierzchnię 117,5 ha (210 mórg). Z biegiem lat majątek był sukcesywnie parcelowany, między innymi część ziemi nabył skarb państwa pod budowę radiostacji w Radiówku. W rękach Skibińskich majątek pozostał do 1938 r. Wtedy to Antoni Skibiński pozostawił swoim spadkobiercom tylko 32 ha. W tym samym roku resztkówkę majątku tj. 32 ha ziemi wraz z dworem i folwarkiem zakupił prof. Stefan Bryła (osoba nietuzinkowa i bardzo niezasłużenie zapomniana. Stefan Bryła urodził się w 1886 r. w Krakowie. Był bardzo cenionym inżynierem budowlanym, pionierem spawalnictwa i wieloletnim posłem na Sejm II RP. Wykładał m.in. budowę mostów na Politechnice Lwowskiej i budownictwo na Politechnice Warszawskiej. W okresie międzywojennym projektował konstrukcje stalowe i pomagał budować liczne obiekty m.in. budynki mieszkalne, hale targowe, szpitale, mosty. W 1929 r. stanął w Maurzycach k. Łowicza zaprojektowany przez niego pierwszy na świecie spawany most drogowy nad rzeką Słudwią. Podczas jego budowy masowo przyjeżdżali oglądać postępy prac inżynierowie z całej Europy. Podczas II wojny światowej opracował dla oddziałów AK podręcznik "Jak niszczyć stalowe mosty" i 10-letni plan powojennej odbudowy Polski. Pełnił funkcję dziekana tajnego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Za prowadzenie tajnego nauczania został aresztowany przez Niemców 16 listopada 1943 r. i rozstrzelany w ulicznej egzekucji po dwóch tygodniach 3 grudnia. Był autorem konstrukcji znanych i stojących do dzisiaj budynków m.in. wieżowca Prudential (Hotel Warszawa), budynków Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego, gmachu Poczty Głównej przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, budynek Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie)
Po zakończeniu wojny folwark i dwór bardzo często zmieniał właścicieli jak i funkcje jakim służył. Był tu m.in. dom dziecka, kolonie letnie pracowników RSW „Książka, Prasa, Ruch”, stadnina koni „Rodeo”, magazyny różnych instytucji a nawet restauracja. W listopadzie 1975 roku dworek zapalił się od instalacji elektrycznej, spłonęło piętro dobudowane w 1920 roku.
Od lat 70-tych XX w. do 2009 r. część dawnego folwarku położona przy szosie lubelskiej należała do słynnego kolarza Stanisława Królaka, który produkował tu m.in. kaski motocyklowe oraz prowadził znaną hurtownię części motoryzacyjnych.
Do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele z dawnego założenia dworsko-parkowego. Sam dwór spłonął kilka lat temu i pozostały po nim tylko fundamenty. W ruinie znajduje się również oficyna. Z parku pozostały tylko fragmenty kilku alei dojazdowych, do dworu, szpalery drzew oraz resztka parku od strony szosy lubelskiej z zachowaną żeliwną kapliczką Matki Bożej z końca XIX w. i okazami starodrzewu liściastego i modrzewiowego.
Wpisanie Gródka do rejestru zabytków nie uchroniło go od zniszczenia (Jarosław Bochyński 2024)

Park

Park z 1880-90.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Paweł Ajdacki7 lat i 9 miesięcy temu
Dworu już nie ma. Został rozebrany kilka lat temu. Dwór należał do Skibińskich.