Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Broniewo
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura BroniewoMiniatura Broniewo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.2011, 17.4814

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAlojzy Nowak

Broniewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Sadki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A/228/1-2 z 10.06.1987

Stan obecny

Własność prywatna, powrócił w ręce spadkobierców.

Historia

Nazwa wsi wymieniona jest po raz pierwszy w Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski z 1405 r. Historia jej była przez długi okres związana z Broniewskimi herbu Leliwa. Dwór został zbudowany w 1. poł. XIX w., rozbudowany w 1898 roku, przebudowany ok. 1905 roku. Do 1940 r. właścicielami byli Koczorowscy.
W latach 90 - tych XX w. majątek powrócił w ręce potomka dawnych właścicieli, Andrzeja Musiała, dzięki któremu stary dwór i park odzyskują swój dawny blask.

Opis

Dwór zbudowany jest na planie prostokąta na pd - wsch. skraju wsi. Składa się z jednokondygnacyjnej części i dobudowanego dwukondygnacyjnego skrzydła, co nadaje mu kształt litery T. Budynek frontem został zwrócony w kierunku zachodnim, gdzie znajduje się podjazd. Stoi na fundamentach i podmurówce kamiennej z piwnicami, których posadzka zrobiona została z cegły. Wewnątrz dworu zachowały się dekoracje stiukowe. Tworzą je motywy kwiatowe z wieńcami owoców.
Na zewnątrz we fragmentach zachowały się wydatne gzymsy. Dwór w części jednokondygnacyjnej został odnowiony, zaś część piętrowa czeka na rewaloryzację.

Park

Park krajobrazowy z przełomu XIX/XX w. o pow. 1,5ha. Parkowy starodrzew stanowią głównie dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, oraz jesiony wyniosłe. Na szczególną ochronę zasługuje dąb szypułkowy o obw. 400cm, oraz trzy jesiony wyniosłe o obwodach 300-360cm. Znajduje się tu również rzadko spotykana topola czarna.
Park jest zadbany, nowy właściciel przywrócił go do dawnej świetności.

Inne

Wraz z dworem powstały młyn i karczma, które już nie istnieją.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

krzysztof haase12 lat i 4 miesiące temu
Jako wnuk mieszkajacej tam babci spędzałem tam wakacje 1980-1987nazywała sie maria KAPCZYŃSKA WRAZ Z MĘŻEM ADAMEM GRATULUJE WŁAŚCICIELOM PIĘKNY DWÓR...