Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Jasienica Dolna - Dwór

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Łambinowice

Rejestr zabytków

Obiekt:24.09.1966 nr rej.: 1675/66

Stan obecny

Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole. W dwóch salach znajduje się ?Izba Pamiątek i Rękodzieła?, dostępna do zwiedzenia po kontakcie telefonicznym (77-435-96-27)

Historia

Najstarsze wzmianki o Jasienicy Dolnej pochodzą z 1360 r. Wieś przez wieki była oddzielona na dwie części, które należały do księstwa nyskiego i biskupów wrocławskich. Największy rozwój Jasienica Dolna zawdzięcza Augustowi Rappilbergowi, fabrykantowi z Nysy. W posiadaniu jego spadkobierców wieś pozostała do 1912 r., kiedy to nabył ją August Johann Scholz. Nowy właściciel w 1920 r. przebudował dwór w niewielki, neobarokowy pałac. Po zakończeniu II wojny światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa. Początkowo we dworze znajdowały się biura PGR. Po remoncie budowlę przekazano szkole podstawowej. Od 2003 r. w szkole działa ?Izba Pamiątek i Rękodzieła?, która jest ogólnie dostępna.

Opis

Neobarokowy dwór z XIX w. Budynek jest murowany, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, piętrowy z użytkowym poddaszem. Całość nakryta jest dachem czterospadowym przykrytym dachówką. W dachu znajdują się lukarny dobudowane w czasach współczesnych. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa z centralnie umieszczonym trzyosiowym ryzalitem. Narożniki ryzalitu i korpusu są boniowane. Centralnie umieszczone jest wejście, poprzedzone schodami, wsparte dwoma kolumnami podtrzymującymi balkon. Elewacja ogrodowa jest sześcioosiowa, posiada kolumnowy portyk wgłębny oraz niewielki taras.

Park

Duże powierzchnie parku krajobrazowego przekształcono na boiska szkolne.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.