Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Augustowo
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura AugustowoMiniatura Augustowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Augustowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dobrcz
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność AWRSP. Budynek w znacznej części zamieszkały.

Historia

Pałac z 1880 r.
Folwark znajdujący się w Augustowie powstał w latach 1870-1932. Z zapisów wynika, że w 1899 r. jego właścicielem był pruski szlachcic mieszkający w Poznaniu, Ignaz Kaszula. Podczas 1 wojny światowej właścicielami była rodzina Krzymińskich. W okresie Drugiej Rzeczypospolitej właścicielem majątku było Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy. Administrował nim wtedy Stanisław Pawlicki (do 1939 r.). Po 2 wojnie światowej majątek został własnością Skarbu Państwa Polskiego i utworzono tu PGR, który następnie został przyłączony do PGR Kusowo.

Opis

Budynek piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty dachem dwuspadowym płaskim. Od płn.-zach. strony dobudowana parterowa oficyna, a do elewacji ogrodowej dostawiona poprzecznie nowsza przybudówka. Na skutek remontów całkowicie pozbawiony cech stylowych.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. około 3ha. Cenny starodrzew reprezentowany jest przez okazy w wieku 100-250 lat, co może sugerować, że założenie jest starsze. Park w tylnej części zaniedbany, natomiast przed pałacem widać starania mieszkańców o zachowanie go w czystości, brak samosiewów, krzaków i przystrzyżone trawniki. Park jest ciekawy pod wzgl. dendrologicznym, rośnie tu wiele znakomitych okazów flory polskiej. W poczet pomników przyrody zaliczona została lipa drobnolistna trójwierzchołkowa o obw. w pierśnicy 182/152/136cm, robinia grochodrzew o obw. 300cm oraz dwa klony zwyczajne o obwodach 302 i 284cm.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Elijah Mallbororok i 3 miesiące temu
Mieszkałem tam bardzo przyjemnie pozdrawiam rodzinę i tańczmy z cyganami