Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Miechowice - Frydrychów
2015, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura Miechowice - FrydrychówMiniatura Miechowice - FrydrychówMiniatura Miechowice - FrydrychówMiniatura Miechowice - FrydrychówMiniatura Miechowice - FrydrychówMiniatura Miechowice - Frydrychów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Miechowice - Frydrychów

Friedrichseck

Miejscowość:Miechowice (Friedrichseck)
Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Paczków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:28.01.1984 r., nr rej.: 95/84

Stan obecny

Własność prywatna, zadbany, możliwość zwiedzania za zgodą. Raczej nie zakłócał bym spokoju właścicielom.

Historia

Pierwsze wzmianki o Frydrychowie pochodzą z XVIII w. Folwark frydrychowski wchodził wtedy w skład dóbr biskupów wrocławskich. Przejęty został przez państwo pruskie w wyniku sekularyzacji dóbr kościelnych w 1810 r. Fryderyk Wilhelm III obdarował Hermanna von Humboldta miejscowym folwarkiem w 1817 r. Baron w II poł. XIX w. wybudował niewielki dwór w formie neobarokowej willi. W 1905 r. Frydrychów przeszedł na własność cukrowni i wojskowego zarządu dróg. Między 1910 a 1920 r. na miejscu starego dworu wybudowano nową siedzibę.

Opis

Neobarokowy dwór wybudowany między 1910 a 1920 r. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, murowany, otynkowany. Dwór dwukondygnacyjny, podpiwniczony, nakryty wysokim czterospadowym dachem z powiekami. Główne wejście do budynku poprzedzają schody z lizenami. Elewację ogrodową zdobi centralny pseudoryzalit zwieńczony trójkątnym tympanonem, z parterowym wykuszem zakończonym balkonem. Elewacje budynku skromnie zdobione, wzbogacone jedynie opaskami otworów okiennych oraz podkreśleniem narożników.

Park

Wokół dworu znajduje się spory park krajobrazowy. W paru znajdują się zarówno drzewa liściaste jak i iglaste. Przed dworem zachował się niewielki gazon. Park z dworem jest ogrodzony.

Inne

Zachowały się budynki folwarczne założenia , w stylu neogotyckim. Budynki są dobrze utrzymane i nadal użytkowane.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.