Skatalogowanych zabytków: 11235
Zarejestruj się
Miniatura Białotul
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura BiałotulMiniatura BiałotulMiniatura Białotul

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.662, 18.0487

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

robert rydwelskiMarek Kujawa

Białotul

Czarnotul B

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z około 1852 r., nr rej.: A/420/1-3 z 19.08.1994

Stan obecny

Mieszkania komunalne

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Wieś Białotul była niegdyś częścią Czarnotula i posiada historię tejże właśnie wsi. Majątek ten był podzielony na część dziedziczną lenną oraz dobra rycerskie. Dobra lenne należały w 1881 r. do Adolfa Knopfa i liczyły wówczas 295 ha. Dobra rycerskie leżały natomiast na terenach dzisiejszego Czarnotula i w okresie budowy tamtejszego dworu liczyły około 271 ha. Po 1909 r. właścicielem całości dóbr został Apolinary Bartz, który unowocześnił majątek i rozbudował dwór o wystawkę dachową. W późniejszym okresie Bartz opuścił prawdopodobnie Czarnotul, a na Białotulskich dobrach gospodarzył do 1939 r. Majątek w 1926 r. liczył 270 hektarów i był w wysokiej kulturze rolnej. W latach 1939-1945 wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim i nazywała się Schwarzanger Domäne, czyli "Domena Czarnotul". Po zakończeniu wojny majątek znacjonalizowano, a w późniejszym okresie dwór przeznaczono na mieszkania. Budynek do dzisiaj zachował się w kiepskim stanie (2010 r.), mimo tego jest w całości zamieszkały.
Źródła:
Wikipedia
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych Woj. Poznańskiego 1926
Prawa do tekstu zastrzeżone (M.K.)

Opis

Dwór parterowy, nakryty dachem dwuspadowym krytym eternitem. Dziewięcioosiową wystawkę akcentuje nieznaczny ryzalit poprzedzony arkadowym gankiem dźwigającym balkon. Ponad nim wznosi się trójosiowa wystawka dachowa zwieńczona falistym szczytem. Okna parteru i poddasza umieszczono w szerokich pilastrach. Budynek jest w całości podpiwniczony.

Park

Pozostałości parku z końca XIX w. o pow. około 1,5 ha, niegdyś dwukrotnie większego. Rośnie tu cenny starodrzew, do dworu prowadzi brukowana aleja dojazdowa zakończona efektowną bramą z końca XIX w.

Inne

Obora, stodoła i spichlerz.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.