Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Bąkowo
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Bąkowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Bąkowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Warlubie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/1323/1-5 z 20.10.1990

Stan obecny

Państwowy Dom Dziecka

Historia

W 1356 roku Bąkowo należało do braci von Frischenbach, w 1357 roku do nieznanego Mikołaja, zaś w 1454 roku do Hugona von Huttena, a od 1469 roku do Niemogniewa Jasionina - kapitana miasta Nowe. W XVI w. wieś była własnością szlachecką. Należała m.in. do Jasińskich, Czapskich, a następnie do Skórzewskich. Od 1840 roku aż do II wojny światowej była w rękach Carla Gerlicha oraz jego potomków. W okresie międzywojennym majątek uległ parcelacji (z obszaru wyłączono zabudowania oraz sad i park). W 1946 roku stał się własnością Skarbu Państwa i przekazano go w użytkowanie Państwowemu Domowi Dziecka.

Opis

Dwór w stylu eklektycznym.

Park

Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w. o zachowanym układzie przestrzenno - kompozycyjnym. Powierzchnia 3,5ha. Centralnym elementem założenia parkowego jest duży staw, usytuowany za dworem. Do stawu prowadzą schody terenowe zakończone drewnianym mostkiem. W parku mimo upływu lat, jest ciągle ponad 500 drzew i krzewów ozdobnych. Dorodne kasztanowce, olchy czarne, klony zwyczajne, graby pospolite, jesiony wyniosłe, topole czarne i białe, buki zwyczajne, dęby szypułkowe i robinie akacjowe. Oprócz tego iglaki, m.in. modrzewie europejskie, świerki pospolite i kłujące, oraz jodły pospolite.
W parku znajdują się również oryginalne krzewy: wonne jaśminowce, róże pomarszczone, lilaki z kiściami kwiatów kwitnących w maju i śnieguliczki zwabiające swymi owocami liczne gatunki ptaków.

Inne

Spichlerz, gorzelnia, oraz kuźnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.