Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Warszawa - Dwór (Grochowska 64/68)
zdjęcie Aliny Zienowicz, pochodzi z Wikipedii, zdjęcie Agnieszka Hulewicz
Miniatura Warszawa - Dwór (Grochowska 64/68)Miniatura Warszawa - Dwór (Grochowska 64/68)Miniatura Warszawa - Dwór (Grochowska 64/68)

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2417, 21.113

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Warszawa - Dwór (Grochowska 64/68)

Dworek grochowski

Dzielnica:Praga Południe, Grochów
Województwo:mazowieckie
Powiat i gmina:Warszawa
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dworek, nr rej.: 167 z 1.07.1965

Stan obecny

Dworek mieści Państwową Szkołę Muzyczną.

Historia

Budynek powstał ok. 1836 r. na zlecenie przemysłowca Karola Osterloffa. Dwór zbudowano zapewne na miejscu budynku z ok. 1780 r., który należał do prymasa Michała Poniatowskiego. Do wybuchu I wojny światowej dwór często przechodził z rąk do rąk. Tuż po ustąpieniu Rosjan z Warszawy, w sierpniu 1915 r., we dworze powstała jedna z pierwszych szkół polskich. Od 1918 r. budynek mieścił sierociniec. W 1924 postanowiono rozebrać niszczejący dwór, jednak dzięki interwencji Towarzystwa Przyjaciół Grochowa i posła Andrzeja Wierzbickiego, budynek został gruntownie odrestaurowany. Wierzbicki, przekonany o tym, że we dworze mieścił się polski sztab dowodzenia podczas bitwy grochowskiej 1831 r., wnętrze urządził portretami dowódców, litografiami i kulami armatnimi znalezionymi na pobojowisku. Od 1974 r. we dworze mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie.

Opis

Klasycystyczny dwór z 1 poł XIX w. Murowany, piętrowy dwór grochowski jest zbudowany na planie prostokąta z również prostokątną dobudówką mieszczącą boczne wejście [obecnie główne]. Budynek nakryty jest dachem czterospadowym z wolimi oczkami, elewacje parteru są boniowane na poziomie parteru. Fasadę wyróżnia niewielki, trójosiowy pseudoryzalit, gdzie znajdują się (dawniej główne) drzwi wejściowe, a powyżej nich ? balkon rozciągający się na całą szerokość ryzalitu. Dwie, skrajne osie ryzalitu składają się z półkoliście sklepionych nisz. Barokowa balustrada balkonu pochodzi prawdopodobnie z osiemnastowiecznej kamienicy, została zamontowana we dworze w 1935r. Elewacje ozdabiają gzymsy, międzykondygnacyjny i wieńczący oraz opaski okienne. Wnętrze dworu ma układ dwutraktowy z sienią na osi budynku.

Park

Pozostałości parku z XIX w., obecnie park im. J. Szypowskiego "Leśnika".


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.