Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.9859, 17.5603

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAndrzej Morawski

Turzyn

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Gospodarstwo Rolne
Właściciel mgr. inż. Andrzej Morawski.

Historia

Dwór z XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z akt grodzkich kcyńskich z 1523 r. Wspomina się, że około tegoż roku pleban kcyński pobierał dziesięcinę z ról dziedzicznych Turzyna. Wiadomo również, że turzyńskie dobra w 1306 r. należały do Dzierżysława Jakusza i Macieja z Turzyna, w końcu XVIII w. do Anzelma Pomorskiego, następnie do Mycielskich,a w połowie XIX w. do Klaudii z domu Skórzewskiej, córki Arnolda Skórzewskiego z Lubostronia (Turzyn otrzymała w wianie) i Eustachego Rogalińskiego męża, właściciela Królikowa, Retkowa i Górek Zagajnych.
W 1894 roku Rogalińscy sprzedali dobra Turzyńskie Georgowi Kiehn sąsiadowi, właścicielowi majątku Zalesie, który kupił dla szwagra Wilhellma Bockmana.
W tym czasie wybudowane zostały nowe budynki (obora 1896 r. stajnia 1897 r. rządcówka 1898 r) zaprojektowane przez Wilhellma Bockmana, profesora \\\"Technischen Uniwersitat\\\" i dyrektora \\\" Kunstakademie\\\" i \\\"Hoch-und Tiefbauakademie, właściciela pierwszego prywatnego biura architektonicznego w Berlinie.
W 1945 roku dobra Turzyńskie na podstawie dekretu o reformie rolnej, jako niemieckie mienie porzucone, przejęte zostały przez Urząd Ziemski w Bydgoszczy i rozparcelowane.
W budynku dworskim do lat 50-tych XX wieku istniała czteroklasowa szkoła podstawowa oraz mieszkania. Od 1955 roku latach użytkownikiem tych dóbr była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna\\\"Zgoda\\\" którą w 1956 roku rozwiązano, W 1964 utworzono ponownie. Spółdzielnia gospodarowała do końca lat 90 i uległa likwidacji przekazując teren gospodarstwa wraz z budynkami i niewielką ilością gruntów do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W wyniku ogłoszonego przetargu nieograniczonego po koniec 2000 roku sprzedała Andrzejowi Morawskiemu.
Teren Gospodarstwa Rolnego zlokalizowany jest w strefie \\\"B\\\" ochrony konserwatorskiej obejmującej zespół zabudowy folwarcznej w Turzynie.
Po zakupie przystąpiono do prac naprawczych i remontowych z zachowaniem substancji zabytkowej.
.

Opis

Dwór parterowy (rządcówka) z dwuspadowym dachem i piętrową facjatką. Na osi dworu znajduje się obszerne podwórze gospodarcze wraz z zabudową.

Park

Niewielki park z XIX w., założony prawdopodobnie w tym samym okresie co budowa dworu. Na obrzeżach parku znajduje się prawie hektarowy staw. Drzewostan parkowy, to zaledwie kilkadziesiąt drzew, ze zdecydowaną przewagą 100 letnich dębów oraz lip, jesionów i klonów.Najstarsze drzewo to jesion wyniosły liczący około 250 lat..

Inne

Budynki gospodarcze:
Stajnia - Konie sportowe
Ujeżdżalnia kryta
Suszarnia
Magazyn
Spichrz

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy Kolber6 lat i 12 miesięcy temu
Dwór jest piękny,chętnie go zwiedzę,tym bardziej o ile się okaże, że w Turzynie mieszkają potomkowie mego prapradziadka Walentego Kolber ur. w Turzynie w 1851 roku. Jego żoną była Józefa zd. Roesler ur. w 1861 roku w Kruszwicy.Byli rodzicami wielu dzieci w tym mego prapradziadka Franciszka ur. w 1877 roku w Kruszwicy. O ile są w Turzynie osoby o nazwisku KOLBER to proszę o kontakt.Pozdrawiam z Legnicy Jerzy Kolber.
Ps.O pomoc proszę Panów M.Kujawę i A.Morawskiego. Z góry dziękuję.
Marek Kujawa6 lat i 12 miesięcy temu
Już prędzej proszę się zgłosić do właściciela obiektu. Na pewno posiada wiele ciekawych informacji. Proszę spróbować wysłać wiadomość za pomocą naszego serwisu. Miejmy nadzieję, że pan Andrzej sprawdza pocztę...:) Pozdrawiam!