Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Tarnówko
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Tarnówko

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Tarnówko
Zdjęcie dworu wraz z dziedzicem Jakubem Kozłowskim, zdjęcie Maciej Mikos

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaMaciej Mikos

Tarnówko

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej

Historia

Dwór z 1865 r.
Wieś Tarnówko wzmiankowana jest już w 1487 r., kiedy to wspominany jest Piotr z Bnina od Tarnówka (ówczesny biskup włocławski). Wśród właścicieli tych dóbr w 1489 r. wymieniany jest Tarnowski, w 1697 r. Górecki, od 1846 r. Kozłowscy, którzy w 1865 r. wybudowali tu dwór, poddany później dalszym przeróbkom. Kolejnymi właścicielami w latach 1932 -1939 r. byli Jaczyńscy. Po wojnie majątek został własnością Skarbu Państwa Polskiego.

Opis

Niegdyś był to parterowy dwór z dachem naczółkowym. Frontowe wejście poprzedzał drewniany ganek, zaś wejście z przeciwnej strony akcentowały schody z metalową balustradą. W 1866 r. dwór ten wzbogacono przybudówką (od strony południowej). Dalszej przebudowy dokonano w 1946 r., pozbawiając budynek wielu cech stylowych, następnie został rozbudowany. Po dokonanych przeróbkach obecny budynek w żadnym stopniu nie przypomina pierwowzoru.

Park

Park o pow. 2,7 ha.założony został w 2 poł. XIX w. Jego granicę wyznacza pasmo zwartego zadrzewienia, utworzone przez lipy drobnolistne, graby, klony i jesiony. Przed elewacją frontową znajduje się czysty podjazd, obejmujący trawnik, zasiedlony przez krzewy ozdobne, zaś przed elewacją ogrodową roztacza się polana otoczona wysokimi drzewami. Duże skupisko drzew spotkamy również na obrzeżach poszczególnych parkowych wnętrz, oraz wokół stawu urozmaiconego wyspą, którą zasiedliły olchy. W opisywanym parku do dziś zachowało się około 400 drzew tworzących różnogatunkowe pasy zieleni, luźne skupienia, bądź pojedyncze, zielone akcenty. Bujny podszyt tworzy zwarte obramowanie tej zadbanej enklawy zieleni. Na uwagę zasługuje tu pomnikowa wierzba krucha o imponującym obwodzie 510 cm.


Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.