Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Legnica - Dwór (ul. Myśliwska 8/9)
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Legnica - Dwór (ul. Myśliwska 8/9)Miniatura Legnica - Dwór (ul. Myśliwska 8/9)Miniatura Legnica - Dwór (ul. Myśliwska 8/9)

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Legnica - Dwór (ul. Myśliwska 8/9)

Czerniewice (Dörnicht)

Województwo:dolnośląskie
Powiat i gmina:Legnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:zespół dworski Czerniewice, ul. Mysliwska 8/9, 187
Obiekt:dwór - Nr. j/w
Park:park - Nr. j/w

Stan obecny

Po zakończeniu działań militarnych 2WŚ kompleks na krótko był w zarządzie PFZ( Państwowy Fundusz Ziemi), by następnie przejść pod zarząd PGR-u. Obecnie nieruchomość wraz z zabytkowymi obiektami, będącymi w stanie zaawansowanej ruiny, jest własnością prywatną wystawioną na sprzedaż.

Historia

Było to miejsce znane od 1451 r., gdy prawdopodobnie niejaki Nickel Clericus i Bantsch kupili grunt w okolicy Legnicy, nazwany później Dörnicht. Cały obszar w kolejnych stuleciach został podzielony na 3 majątki (Dörnicht I, II, III. Dowodem są źródła historyczne z 1650 r. i z 1863 r.). W 1863 r. nowymi właścicielami zostają Deischel Seiffert i Prinke. Pod koniec XIX w., w latach 80 -tych, posiadłość kupił Emil Leuschner. To właśnie jemu przypisuje się wzniesienie w 1877 r. potężnej willi w stylu włoskim oraz utworzenie rozległego parku.
Gospodarstwo (Vorwerk Dörnicht) do wybuchu II Wojny Światowej pozostawało w rękach rodziny Leuschnerów.

Opis

Folwark Czerniewice położony jest na 11 ha działce, w skład której wchodzi 2,5 hektarowy park. Powierzchnia użytkowa to 1450 m2. Założenie pałacowe powstałe w XIX w. nie przypomina wspaniałego gospodarstwa sprzed prawie ćwierć wieku. Obecnie willa "włoska" jest zaawansowaną ruiną, bez dachu i stropów. 
Na zewnętrznej fasadzie obiektu widać ciekawe rysunki. Jeden z obrazków pokazuje prawdopodobnie datę powstania willi, inny wita nas po włosku: SALVE.
Cały budynek ozdobiony jest białym, ozdobnym gzymsem, który niestety zaczyna odpadać.

Park

Park o obszarze 2,5ha , zaniedbany , częściowo zniszczony .

Inne

Obok wiekowej posiadłości znajdują się zrujnowane zabudowania wozowni, bramy wjazdowej, budynków gospodarczych i folwarku. Ten obszerny majątek ziemski nie jest ogrodzony, toteż można się po nim swobodnie poruszać. Należy jednak pamiętać, że to własność prywatna o wartości zabytkowej.

W Rejestrze Zabytków : 
- zespół dworski Czerniewice, ul. Mysliwska 8/9, 1876-1900, nr rej.: 602/950/L z 24.05.1991:
- dwór
- park

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.