Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się
Miniatura Trzebieszowice - Dwór Scheibenhof
2018, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura Trzebieszowice - Dwór ScheibenhofMiniatura Trzebieszowice - Dwór ScheibenhofMiniatura Trzebieszowice - Dwór Scheibenhof

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.3512, 16.7654

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiJerzy MrozekBogdan AdlerGrzegorz Sarama

Trzebieszowice - Dwór Scheibenhof

Kunzendorf an der Biele

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Lądek-Zdrój
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski ?Scheibenhof?
Obiekt:dwór z murem oporowym, nr rej.: 195/1392/WŁ z 28.12.1993

Stan obecny

Ruiny, niestety.

Historia

Dwór z murem oporowym, 1580, XIX-XX w.
Trzebieszowice to jedna z najstarszych miejscowości Ziemi Kłodzkiej wspomniana już w 1269r jako Chunchons villa. Później zwana Kunzendorf była od XIIIw własnością starego rodu Panwitzów a następnie rodu von Reichenbach. Pierwszy wymieniony z tego rodu w 1337r był Hans zwany również von der Biele, co w tłumaczeniu oznacza „z Bielawy”. W tamtym czasie na terenie wsi znajdowały się dwa folwarki: starszy Rothenhof- posiadający dwór rycerski zwany Czerwonym Dworem oraz młodszy Scheibenhof. Hans połączył je w 1347r w jeden i odtąd nazywano je naprzemiennie wykorzystując dwie wcześniejsze nazwy.

Opis

W XIVw w dobrach trzebieszowickich zwanych Rothenhof stanęła wieża mieszkalna, do której w 1580r dobudowano budynek tworząc dwór. x
Zwana Czerwonym Dworem budowla murowana posiadająca w części mur obronny liczyła trzy kondygnacje i dwuspadowy dach. Należała do rodziny von Reichenbach, następnie do Josepha von Schenkendorfa a ostatnim jej właścicielem przed końcem II wojny światowej był Georg Müller.
Z kolei wspomniany na początku Czerwony Dwór nie miał tyle szczęścia- po wojnie działał tam zakład przetwórstwa owocowo- warzywnego zwany „Groszkami”. x (2)Niszczony w latach 90tych XXw jest dziś walącą się ruiną niczym nie przypominającą dworu.

Park

Pozostałości po parku.

Inne

Zespół budynków folwarcznych, XVII, XIX-XX w., nr rej.: 196/1393/a-d/WŁ z 28.12.1993
opis pochodzi ze strony: http://sokoliszlak.cba.pl/?page_id=18935


Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Grzegorz Sarama3 lata temu
Zwiedzając ziemię Kłodzką nieco pogubiłem się w nazwach tych obiektów. Obrabiając zdjęcia po kilku miesiącach nie mogłem sobie przypomnieć, który to Scheibenhof., Rothenhof ,a może Frobelhof. Mogę przesłać zdjęcia, może ktoś pomoże mi je zidentyfikować ? W komentarzach sie nie da załączyć fotek - może na maila ?
Bogdan Adler3 lata temu
Do kompletu .... :-)
Trzebieszowice (Kotlina Klodzka ) to przede wszystkim Zamek na Skale