Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Gniechowice
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura GniechowiceMiniatura Gniechowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gniechowice
Zdjęcie Bogdan Adler

Gniechowice

Gnichwitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kąty Wrocławskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1249 z 5.03.1965
Park:nr rej.: 366/W z 24.07.1976

Stan obecny

Użytkowany przez kombinat byłego PGR, do końca XX wieku dotrwał w dobrym stanie, niestety został opuszczony i niszczeje. Właściciel prywatny - odstapił od prac nad obiektrm po kilku latach . Kolejny właściciel - głównie cieszy się posiadaniem obiektu od kilku lat ... W dalszym ciągu obiekt niszczeje.

Historia

Pierwotny dwór nawodny wzmiankowany w 1582 roku, odbudowywany w 1649 w formie trzykondygnacyjnej wieży mieszkalnej z wąskim skrzydłem gospodarczym, znajdował się na północ od obecnego. Obecny zaś to barokowy pałac z XVIII wieku, przebudowywany w 1843 i 1861 roku. W 1969 roku rozebrano część sklepień parteru.

Opis

Założenie jest murowane z cegły, powstałe na planie rzutu prostokąta. Całość przykrywa dach mansardowy z lukarnami. We wnętrzach zabytku zachowały się pomieszczenia sklepione kolebką. Na elewacjach dekoracje sztukatorskie, w mansardowym dachu lukarny.

Park

Po drugiej stronie rzeki w stosunku do pałacu znajduje się park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 9 miesięcy temu
Palac dzis juz niestety mocno zarosniety. Okolo 10 lat temu jak wyniklo z rozmowy pokryty zostal nowym dachem ale na tym sie skonczylo...zamurowano jak widac okna dolnej kondygnacji i...jak sie okazalo w srodku...zdemontowano schody na gorne kondygnacje. Nietoperzowi, ktory mnie tam przywital zdawalo sie byc to wprost na reke :)...