Skatalogowanych zabytków: 11268
Zarejestruj się
Miniatura Nowe Kotlice
Zdjęcie Dawid Lis

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Dawid Lis

Nowe Kotlice

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:jędrzejowski
Gmina:Sobków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 576 z 11.12.1957

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości Kotlice pojawiły się już w XIV w.

W 1396 r. właścicielami Kotlic vel Chotlic są bracia Mikołaj i Stanisław ? wnukowie Stanisława Jelitka, kasztelana małogoskiego.

W XVI w. dobra kotlickie należą do Barbary Morawcowej h. Ogończyk i Stanisława Wrzesińskiego.

W XVII w. majątek Kotlice przechodzi na własność Piegłowskich h. Nałęcz: Marcina-Władysława podczaszego ciechanowskiego.

W 1733 r. dziedzicem Kotlic jest Stefan Piegłowski, syn Stanisława-Jana, a wnuk Marcina-Władysława. Po nim dobra przejmuje jego córka ? Zofia Jerzowa Dembińska starościna zbydniowska h. Nieczuja.

W 1749 r. Kotlice są własnością Franciszka Nieczuja Dembińskiego chorążego bracławickiego o podczaszego wiślickiego.

W 1769 r. jedyna córka Franciszka Dembińskiego, Marianna wniosła posagu Piotrowi Rawicz Dembińskiemu dziedzice Kotlice, Mokrsko, Chwaścice i Brus.

Po śmierci Marianny Dembińskiej w 1780 r. Kotlice z przyległościami przeszły na jej córkę jedynaczkę ? Mariannę, której I-szym mężem był cześnik koronny Jerzy Ożarowski a II-im Adam Siemoński.

22 czerwca 1803 r. Marianna Ożarowska razem z mężem Adamem Siemońskim sprzedała majątek Kotlice wraz z przyległościami Stanisławowi Wężykowi.

31 grudnia 1852 r. Kornelia z Wężyków, żona Romualda Gostkowskiego nabyła od swych rodziców Kotlice.

Od 1854 r. właścicielem Kotlic był Romuald Gostkowski...

4 czerwca 1860 r. za kwotę 55 500 rubli Franciszek Cheliński nabył Kotlice z folwarkiem. Był on dobrym i zaradnym rolnikiem i doprowadził do stanu kwitnącego powyższe majątki.

6 czerwca 1909 r. Majątek przejęła córka Franciszka Chelińskiego wraz ze swym mężem Włodzimierzem Majeskim. Wybranek Walentyny kontynuował praca jej ojca i to za jego urzędowania dwór w Kotlicach został poddany gruntownej przebudowie.

W 1911 r. dobudowano frontowe skrzydło Dworu i zagospodarowano teren. Po śmierci Włodziemierza Majewskiego, Kotlice przejął usynowiony siostrzeniec żony Stanisław Kruszewski Majewski.

13 lutego 1945 roku w obecności żony właściciela Marii Kruszewskiej nastąpiło przejęcie majątku na cele reformy rolnej. Przekazano go w zarząd dawnemu pracownikowi folwarcznemu Stanisławowi Stępniowi.

6 września 1945 r. w Kotlicach utworzono w budynku dworu Gminną Szkołę Rolniczą

12 maja 1955 r. Resztówkę w Kotlicach przejęła Spółdzielnia Produkcyjna "1 Maja" a niedługo po tym zaczęła w niej funkcjonować Szkoła Podstawowa, która działała do 2000 roku.

Przez kolejne 2 lata Dwór stał opuszczony. Od czasu przejęcia go na cele reformy rolnej stopniowo popadał w ruinę i tracił swój niepowtarzalny urok...

W 2002 roku nabyli go Państwo Helena i Jerzy Lis i postanowili przywrócić mu dawną świetność. Od 2003 roku na terenie założenia dworsko-parkowego funkcjonuje AGROPARK ?Dworekd pod Lipą?. Z roku na rok budynek nabiera coraz bardziej atrakcyjnego wyglądu, a otaczający go teren poddawany jest pielęgnacji. Z każdym sezonem gospodarze starają się poszerzyć wachlarz oferowanych usług. Obecnie oprócz tradycyjnego wypoczynku, Agropark oferuje organizację imprez okolicznościowych i konferencji. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości zwiększy się liczba pokoi dla gości oraz ilość atrakcji oddawanych do Państwa dyspozycji.

tekst: Dawid Lis 2013


Park

Park dworski z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.