Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Gulbiny
Zdjęcie Andrzej M
Miniatura Gulbiny

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1058, 19.3105

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAndrzej MCzesław Baranowski

Gulbiny

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:rypiński
Gmina:Brzuze
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-24 z 31.05.2000

Stan obecny

Prawdopodobnie własność J.S.T.

Historia

Dwór z 1. poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1452 r. i informuje o sporze, jaki prowadził ówczesny właściciel, Andrzej z Rembielina, o sąsiednią wieś i jezioro Długie. Parafia w Gulbinach została wymieniona już w W 1510 r. Wieś ok. 1564 r. należała do Balińskich i Sierakowskiego. Kościół został zniszczony podczas wojen szwedzkich; ostatecznie zawalił się i nie przetrwał do czasów obecnych. Od 1673 r. wieś należała do Jakuba Rokitnickiego herbu Prawdzic, po śmierci którego dobra przejął syn, Jan. W dalszej kolejności majątek należał do Nicborskiego, Orsettiego, a od 1789 r. do Ignacego Piwnickiego. Piwniccy posiadali dobra gulbińskie do 1925 r. W czasie wakacji w latach 1824?1825 w majątku przebywał młody Fryderyk Chopin, który był gościem Alojzego Piwnickiego. W połowie XIX w. dobra gulbińskie obejmowały: Gulbiny, folwark Łączonek oraz młyn wodny nad jeziorem Długim. W 1922 r. córka Mariana Piwnickiego, Helena wyszła za mąż za Bolesława Brzezickiego herbu Tępy Topór. Brzeziccy byli ostatnimi właścicielami majątku do wybuchu 2 wojny światowej. W 1939 r. podczas balu w pałacu przebywał gen. Władysław Anders.\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" (Nasze kuj-pom.). Właściciele zostali zabici w swoim dworku przez Niemców, na początku wojny. Zrujnowany budynek został rozebrany w 1959 r.

Na podstawie portalu internetowego \\\\\\\"Nasze Kujawsko - Pomorskie\\\\\\\" oraz artykułu \\\\\\\"Polska Chopina\\\\\\\" na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Obiekty krajoznawcze: We wsi zachował się park podworski założony w pierwszej połowie XIX w. przez Alojzego Piwnickiego z 21 gatunków drzew i krzewów. Nieopodal znajduje się Jezioro Długie (109 ha, gł. do 18 m), kapliczka przydrożna z XIX w.

Opis

Według mieszkańców dwór był drewniany, kryty strzechą, parterowy, z gankiem o elementach murowanych.

Park

Park dworski z 1 poł. XIX w. o pow. 4,5 ha. W parku występuje 21 gatunków drzew i krzewów. Leży on na zachodnim brzegu Jeziora Długiego.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.