Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Czerminek

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Czerminek
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Czerminek

Województwo:wielkopolskie
Powiat:pleszewski
Gmina:Gołuchów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 268/Wlkp/A z 10.01.2006

Stan obecny

Dwór nie istnieje, park jest własnością J.S.T.

Historia

Dwór z 1815 r.
Czerminek jest to najmniejsza wieś w Wielkopolsce. Na przestrzeni wieków miał wielu właścicieli, m.in. Leszczyńskich (XVII w.), Pretwiczów (XVIII w.), Cieleckich, Dobrzyckich, Garczyńskich. W 1788 r. Weronika z Krzyckich Garczyńska sprzedała Czerminek wraz z innymi wsiami Ignacemu Suchorzewskiemu, synowi Jakuba, chorążego bydgoskiego. W XIX w. w Czerminku istniał folwark, którego właścicielami byli m.in. Tadrzyńscy (od 1869 r.). W 1906 r. drogą spadku po mężu przeszedł na własność Franciszka i Zofii Tadrzyńskich. Dwór wybudowany został w 1815 r. przez architekta Trembickiego. Przechowywane tu były pamiątki rodzinne, m.in. drogocenne srebra. Majątek w okresie międzywojennym był w wysokiej kulturze i miał powierzchnię 435 ha. Po wojnie został znacjonalizowany i przejęty przez Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dwór wzniesiony w stylu krajowym. Był to budynek murowany z cegły i otynkowany, parterowy, z wysokim dachem mansardowym z mieszkaniami w szczytach i centralnie umieszczoną wystawką dachową, zwieńczoną trójkątnym frontonem.

Park

Park dworski z 2 poł. XIX w.o pow. około 2 ha. Znaczna część parku została wykarczowana i zamieniona na pola uprawne i nieużytki. Rośnie tu cenny starodrzew, reprezentowany przez typowe parkowe gatunki, w wieku 100-250 lat. Założenie znajduje się nad rzeczką Ciemną, dopływem Prosny.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ryszard Wojdowski10 miesięcy temu
W tym nieistniejącym już dzisiaj dworku, wychowywała się moja babcia, Waleria Tadrzyńska, która później została żoną znanego poznańskiego bajkopisarza, redaktora Kuriera Poznańskiego, współtwórcy "Mojego Przyjaciela" - Czesława Kędzierskiego, znanego jako "Wujek Czesio". Grób Dziadków Kędzierskich znajduje się na cmentarzu Jeżyckim.